HPE konkuruje głównie z dostawcami chmury publicznej. Dell nie jest konkurentem w modelu as-a-service – twierdzi CEO HPE Antonio Neri dla amerykańskiego CRN-a.

Alternatywą dla chmury publicznej ma być oferta GreenLake – zintegrowanej lokalnej platformy edge-to-cloud, rozliczanej w modelu usługowym.

114 proc. więcej zamówień as-a-service

W IV kw. finansowym HPE (zakończonym 31 października br.) zwiększyło przychody o 2 proc. r/r, do 7,4 mld dol. – zgodnie z oczekiwaniami analityków. Marża brutto (GAAP) wyniosła 32,9 proc., o 230 pkt więcej r/r.

Wzrost zamówień w modelu as-a-service, który jest oczkiem w głowie biznesu HPE, wyniósł 114 proc., a cały rok finansowy 2021 zamknięto roczną stopą wzrostu przychodów (ARR) – kluczowym miernikiem sukcesu GreenLake – o 36 proc. r/r., do 796 mln dol. Celem jest osiągnięcie ARR od 35 do 45 proc., do 2,3 mld dol. w roku finansowym 2024.

CEO HPE wbija szpilkę Dellowi

„To zdecydowanie największy ARR ze wszystkich lokalnych dostawców na świecie, nawet wobec NetApp” – komentuje Neri. „Dell nawet go nie ujawnia, ponieważ prawdopodobnie w tej chwili nie ma nic do pokazania” – stwierdził dla CRN USA (Dell ma własną ofertę as-a-service pod nazwą Apex).

„Wierzymy, że mamy lata przewagi” (nad konkurentami) – stwierdził CEO HPE.

Zapowiada, że w 2022 r. strategia platformy edge-to-cloud w modelu usługowym ma jeszcze przyspieszyć.

900 partnerów GreenLake

Obecnie według szefa firmy 900 partnerów sprzedaje GreenLake. Liczba aktywnych partnerów w IV kw. wzrosła o 47 proc. Przybyło 300 nowych klientów.

HPE w marcu ma uruchomić nową platformę GreenLake.HPE.com, która ma integrować wszystkie usługi.

Zamówienia przyspieszyły w ostatnich kwartałach

Zamówienia HPE w IV kw. zwiększyły się o 28 proc. r/r, mimo widocznych na całym rynku ograniczeń w podaży.

W całym roku finansowym 2021 wyniosły 28,8 mld dol. i wzrosły o 16 proc., czyli widać wzrost w II półroczu.

„Mamy bardzo duży, zdrowy backlog i ogromne zapotrzebowanie” – mówi szef HPE.

Zysk na akcję w IV kw. znacznie wzrósł – do 1,91 dol. z 0,12 dol., dzięki pomyślnemu dla spółki wyrokowi sądu w sporze z Oracle’m, dotyczącym wsparcia procesorów Itanium w oprogramowaniu Oracle’a. Z powodu naruszenia umowy koncern software’owy musiał zapłacić HPE 3 mld dol.

W całym roku finansowym 2021 obroty HPE wzrosły o 3 proc., do 27,8 mld dol.