Nick Lazaridis, szef HP EMEA, odchodzi z firmy ze skutkiem natychmiastowym. Tymczasowo regionem pokieruje Helena Herrero, dyrektor zarządzająca HP Iberia – według "The Register". Zdaniem serwisu Lazaridis opuszcza firmę z powodu spadku sprzedaży materiałów eksploatacyjnych, który w regionie EMEA był szczególnie dotkliwy. W ujęciu wartościowym biznes ten jest natomiast kluczowy w segmencie druku HP. Ponadto odchodzący szef miał nie zrealizować celu przychodów w ostatnich kwartałach.

W I kw. finansowym HP, zakończonym w styczniu br., przychody ze sprzedaży materiałów eksploatacyjnych zmniejszyły się o 3 proc. globalnie rok do roku, oraz o 9 proc. w regionie EMEA. W II kw. finansowym globalny spadek na eksploatacji wyniósł 3 proc.,  a w III kw. – o 7 proc.

HP jest pod presją dostawców tanich zamienników. Poza tym niekorzystna dla popytu na produkty HP jest zmiana modelu zakupów tonerów i tuszy przez klientów biznesowych. Coraz częściej kupują oni wkłady do druku online u detalistów, a nie u integratorów obsługujących przedsiębiorstwa. Spada liczba przedsiębiorstw, które przywiązują wagę do współpracy z zaufanym dostawcą – według badania przeprowadzonego dla HP.

Zmiana szefa w regionie EMEA następuje wkrótce po ogłoszeniu rezygnacji CEO HP Inc., Diona Weislera. Od 1 listopada zastąpi go Enrique Lores, dotychczasowy szef działu druku.

Następnie poinformowano o globalnej reorganizacji w HP Inc.

Lazaridis spędził w HP 7 lat. Od podziału korporacji w 2015 r. został prezesem HP Inc. w regionie EMEA. Wcześniej zarządzał biznesem druku w regionie Azji i Pacyfiku. Był również dyrektorem operacyjnym i wiceprezesem w tym regionie, odpowiedzialnym za PC. Wcześniej pełnił regionalne funkcje kierownicze w AMD, Lenovo i Dellu.