Duncan Tait, dyrektor wykonawczy Fujitsu w regionie Europy, Bliskiego Wschodu, Indii i Afryki (EMEIA), złożył rezygnację ze skutkiem natychmiastowym. Jego obowiązki przejmie Paul Patterson, dyrektor sprzedaży w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Odchodzący szef nie wyjaśnił powodu niezwłocznego rozstania z korporacją, z którą był związany od 10 lat. Na pożegnanie stwierdza, że zostawia firmę w "dobrych rękach", a wyniki minionego kwartału były według niego najlepsze od 2014 r. Wcześniej, w całym roku finansowym (do 31 marca br.), Fujitsu odnotowało ponad 30-procentowy spadek zysku.

W kwartałach poprzedzających rezygnację Taita w związku z restrukturyzacją z Fujitsu odeszło kilku regionalnych dyrektorów. Ogłoszono zamknięcie zakładów produkujących PC i serwery w Augsburgu do 2020 r. W marcu br. producent zapowiedział redukcję 1,1 tys. miejsc pracy, głównie na wschodzie Europy, ale też w innych krajach. Tait wyjaśniał cięcia ograniczeniem kosztów i koniecznością "zabezpieczenia przyszłości", w której "oferta Fujitsu pozostanie odpowiednia dla naszych klientów". Japońska korporacja przeprowadza ewolucję modelu biznesowego ze sprzedaży sprzętu do większej koncentracji na usługach, co oznacza także wzrost roli kanału sprzedaży i partnerów firmy. Wspomniane redukcje na stanowiskach kierowniczych w mniejszym stopniu miały dotknąć oddziały Fujitsu, w których udział usług w sprzedaży jest stosunkowo wysoki, co dotyczy także Polski.

Tait zarządzał regionalnymi strukturami korporacji od 2014 r. Dołączył do Fujitsu w 2009 r. Zaczynał kierując organizacją sektora prywatnego w Wielkiej Brytanii i Irlandii, która za jego kadencji odnotowała 55 proc. wzrost. Po 1,5 roku awansował na stanowisko CEO UK & Ireland. Wielka Brytania to drugi pod względem wielkości rynek dla Fujitsu, po Japonii.

Ma ponad 27 lat doświadczenia w branży ICT. Wcześniej był związany z Unisys i HP.