Prezes i CEO Citrixa David J. Henshall ustąpił wczoraj z zajmowanych stanowisk. Jego role tymczasowo przejął Bob Calderoni, przewodniczący rady dyrektorów firmy. Citrix nie podał powodów tej zmiany.

 David J. Henshall dołączył do Citrixa w 2003 r. jako dyrektor finansowy. W 2017 r. został CEO.

„David doprowadził do kluczowych ulepszeń naszych produktów. Skutecznie pozycjonował Citrix, by pomagać klientom w utrzymaniu ich działalności biznesowej”— komplementuje Bob Calderoni, wskazując na rozwój SaaS. Ewolucja do modelu subskrypcyjnego i chmury to kluczowy element strategii realizowanej przez odchodzącego CEO.

Citrix: idziemy drogą kontynuacji

Jak zapowiedziano, Citrix będzie dalej szedł obraną drogą, koncentrując się na migracji swojej działalności do chmury oraz produktów do SaaS. Będzie kontynuował też rozwój rozwiązań do cyfrowego środowiska pracy, które stały się również priorytetem za kadencji Henshalla.

Bob Calderoni ma ponad 30-letnie doświadczenie kierownicze w branży, w tym siedem lat na stanowisku dyrektora Citrixa. Do rady dyrektorów firmy wszedł w 2014 r. W ostatnich latach był już przewodniczącym wykonawczym (2015 – 2018) oraz przez kilka miesięcy tymczasowym CEO w latach 2015 – 2016. Poprzednio od 2001 r. był szefem firmy Ariba, przejętej przez SAP-a w 2012 r., a we wcześniejszych latach pełnił funkcje kierownicze w Avery, Apple’u i IBM.

Ponadto z rady dyrektorów Citrixa odchodzi po 4 latach Ajei Gopal. Jest on CEO firmy Ansys. Jak podano zrezygnował, by uniknąć potencjalnego konfliktu interesów, ponieważ w zarządzie Ansys zasiada również Bob Calderoni. W związku z tą decyzją zarząd Citrixa postanowiono zmniejszyć do 8 osób.

Warto też przypomnieć, że ostatnio dochodziło do zmian na stanowiskach kierowniczych. Mark Palomba, dotychczas tymczasowy szef kanału sprzedaży, objął na stałe tę funkcję. W lipcu nowym wiceprezesem i Chief Customer Officer Citrixa został Hector Lima.

Nieoficjalnie – Citrix szuka nabywcy

CEO zrezygnował niedługo po tym, jak pojawiły się nieoficjalne informacje o analizie możliwości sprzedaży Citrixa, a wśród powodów wzięcia pod uwagę takiej opcji miał być spadek wartości firmy w br. Koncern nie potwierdził tych doniesień.

Gdy ogłoszono odejście Henshalla, firma podała jednocześnie wstępne wyniki za III kw. 2021 r. Spodziewa się przychodów w środkowej części przedziału w wysokości 765 – 775 mln dol. Pełne dane będą znane na początku listopada.

Oznaczałoby to wyniki na poziomie zbliżonym do III kw. 2020 r. (767,17 mln dol. przychodów). W minionym kwartale Citrix tłumaczył niską dynamikę wzrostu sprzedaży transformacją do modelu subskrypcyjnego i rezygnacją ze sprzedaży licencji wieczystych na rozwiązania worksplace. Jednak powtarzalne przychody z SaaS (ARR) w II kw. br. odnotowały wzrost o 74 proc. r/r.