Jerry Shen z końcem grudnia br. odejdzie ze stanowiska prezesa i CEO Asusa – informuje Digitimes. Od nowego roku korporacją będzie kierować dwóch równorzędnych CEO: Sy Hsu, aktualny szef biznesu PC Asusa, oraz Samson Hu, który kieruje globalnymi usługami "customer care".

Przetasowania personalne są związane ze zmianą strategii firmy, obejmującą biznes smartfonowy, oraz dążeniem do rozwoju sektora AIoT (sztuczna inteligencja, Internet rzeczy).

Jerry Shen nie kończy całkowicie współpracy z korporacją. Uzgodniono, że odchodząc z funkcji CEO założy nową spółkę, koncentrującą się na AIoT. Asus będzie miał w niej mniejszościowy udział.

Natomiast wewnętrznie Asus zamierza zainwestować maksymalnie ok. 325 mln dol. w rozwój biznesu AIoT. Zbuduje zespół odpowiedzialny za ten rynek, skoncentrowany na segmencie przedsiębiorstw.

Na rynku smartfonów Asus skoncentruje się natomiast na graczach oraz użytkownikach oczekujących dużej wydajności. Na pokrycie strat w tym obszarze i koszty reorganizacji przeznaczy ponad 200 mln dol.

Asus zapewnia, że biznes w IV kw. 2018 r. jest stabilny. Spodziewa się kwartalnej straty, ale działy poza smartfonami powinny wyjść na plus. Cały rok 2018 producent zakończy zyskiem. W II poł. 2019 r. spodziewa powrotu do trendu wzrostowego przychodów i zysków.

W 2017 r. Asus przeszedł reorganizację. Wprowadzono m.in. nowy podział grup produktowych.

W 2018 r. zyski Asusa są jednak pod presją, do czego przyczyniły się światowe trendy: spowolnienie na konsumenckim rynku PC oraz mniejszy popyt na karty graficzne. Jasnym punktem są gamingowe PC. Sprzedaż notebooków dla graczy wzrosła o ok. 20 proc. w br.