Europejski rynek dysków twardych nadal rósł w II kw. 2021 r., osiągając największy w historii całkowity rozmiar rynku adresowalnego (TAM) – ustalił Context.

Wyjątkowy popyt analitycy nadal tłumaczą wpływem na zakupy HDD chińskiej krytptowaluty Chia. Do jej „kopania” wymagana jest przede wszystkich przestrzeń dyskowa.

Kwartalny rekord sprzedaży

W rezultacie w II kw. br. sprzedaż dysków twardych poprzez dystrybucję wzrosła o 141 proc. rok do roku, do 454,5 tys. szt. w całej Europie. To kwartalny rekord.

Potwierdziła się więc kontynuacja trendu widocznego na początku II kw. br., gdy w polskiej dystrybucji sprzedaż HDD skoczyła niemal o 100 proc. r/r.

Nearline HDD na szczycie listy zakupów

Dyski nearline są szczególnie poszukiwane, ponieważ modele te mają największą pojemność i wytrzymałość spośród wszystkich HDD dostępnych na rynku.

Sprzedaż nearline HDD o największej pojemności 18 TB osiągnęła w II kw. 2021 r. 84,7 tys. szt., co oznacza wzrost o 125 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Dyski 16 TB znalazły się na drugim miejscu (51,2 tys. szt.). Inne pojemności również cieszą się dużym zainteresowaniem dzięki „efektowi Chia” – twierdzi Context.

NAS-y 70 proc. na plusie

Z kolei sprzedaż NAS-ów była 73,5 proc. na plusie w II kw. 2021 r., osiągając 642,3 tys. szt. — drugi najwyższy TAM w rekordowym segmencie.

Efekt domina dosięgnął SSD

Sprzedaż SSD również wzrosła w II kw. br., szczególnie NVMe Gen4 oraz pojemności takich jak 1 TB i 2 TB. W przypadku 1 TB w dystrybucji odnotowano zdumiewający wzrost o 1147 proc. rok do roku, do 74,8 tys. szt. Drugi najwyższy wynik dotyczył 2 TB – 27,1 tys. szt.

„Ogromny, napędzany przez Chia popyt na storage postawił europejski rynek na głowie. Nabywcy pospiesznie kupowali dyski twarde” – twierdzi Gurvan Meyer, Business Enterprise Analyst w Contextu. „Efekt domina wystąpił w przypadku SSD i NAS, ale to HDD nearline tak naprawdę napędzają ten wzrost” – twierdzi.

Jego zdaniem dopóki na Chia można zarobić, trend się nie zmieni.

„Bariera wejścia na ten rynek kryptowalut jest niższa, bo prawie każdy może mieć niewykorzystane miejsce na swoim komputerze, a nawet w telefonie” – zauważa Gurvan.

Po co jest potrzebny storage w Chia

Zasada „dowodu przestrzeni” stosowana dla Chia oznacza, że ​​użytkownicy odkładają dedykowaną ilość pamięci na swoich komputerach, a oprogramowanie przydziela unikalny numer każdej sekcji tej przestrzeni. Gdy sieć musi zweryfikować nową transakcję, wybiera losowo jedną z tych unikalnych liczb, a komputer, do którego należy segment, następnie zatwierdza transakcję.