Przychody z oprogramowania generatywnej sztucznej inteligencji powinny iść w górę średnio o 53 proc. co roku w latach 2023 – 2028 r. Za 4 lata osiągną 58 mld dol. – prognozuje Omdia. W samym 2024 roku przychody z software’u do GenAI powinny poprawić się o 124 proc. Skorygowano w górę poprzednią prognozę (+100 proc.).

Jak twierdzą analitycy, wielu producentów oferujących duże modele językowe (LLM) odnotowuje w tym roku trzycyfrowy wzrost przychodów. Natomiast dostawcy SaaS dodają funkcje GenAI do swoich produktów, czasami zarabiając na nich dzięki subskrypcjom premium.

Do szybkiego wzrostu wydatków przyczyniają się przedsiębiorstwa, które chętnie przeznaczają swoje budżety na generatywną AI i jeszcze chcą je zwiększyć w 2025 r.

Jak firmy wykorzystują generatywną AI
Do najpopularniejszych przypadków użycia w 2024 r. będą należeć: automatyczne tworzenie kodu, wirtualni asystenci, sztuka i fotografia wspomagana komputerowo, produkcja wideo i audio oraz asystenci AI przy pisaniu – przewiduje Omdia. Analiza objęła ok. 160 przypadków użycia w 20 branżach.

Tempo wzrostu siądzie

Tym niemniej analitycy spodziewają się, że tempo wzrostu przychodów spowolni w kolejnych latach ze względu na dojrzewanie rynku, ale także dlatego, że rzeczywiste wyniki generatywnej AI w niektórych przypadkach nie spełniają wysokich oczekiwań.

Wprawdzie badanie Omdii pokazuje, że większość przedsiębiorców, którzy wdrożyli GenAI, twierdzi, że wszystko działa tak jak chcieli, jednak niektóre projekty nie przynoszą efektów.

„W krótkim terminie obserwujemy szaleństwo zainteresowania generatywną AI i faktyczną adopcją, jednak perspektywy rozczarowania są realne” – przyznaje Neil Dunay, główny specjalista Omdii ds. prognoz.

Software do tradycyjnego AI też da sporo zarobić

Rozwój GenAI przyćmiewa wzrost przychodów z tradycyjnego (predykcyjnego) oprogramowania sztucznej inteligencji. Omdia spodziewa się w jego przypadku dynamiki +14 proc. co roku (CAGR) i 136 mld dol. przychodów w 2028 r., czyli ponad 2 razy więcej niż na generatywnej AI.