Samsung dołączył do zainteresowanych zakupem udziałów ARM – twierdzi dziennik The Korea Times. Gigant ma stać na czele konsorcjum, które obejmuje różne podmioty z branży półprzewodników. W tym Samsung rozważa przejęcie 3-5 proc. akcji brytyjskiego producenta czipów. ARM należy do japońskiego koncernu Softbank, który w czerwcu br. poinformował, że zamierza zbyć swoje udziały w całości lub częściowo.

Dotychczas mówiło się o Nvidii i Apple’u jako potencjalnych kupcach. W przypadku wskazuje się natomiast na ryzyko, że na zakup mogą nie zgodzić się regulatorzy rynku, co zwiększa szanse konsorcjum Samsunga. Koreańska firma kupiła kilka lat temu 3 proc. udziałów w holenderskim holdingu ASML, zabezpieczając korzystanie z technologii dostarczanych przez tę firmę. Zakup udziałów w ARM miałby więc podobny charakter. Samsung liczy, że zmniejszy koszty korzystania z licencji brytyjskiej firmy.

Softbank kupił ARM w 2016 r. za 32 mld dol. Biznes firmy założonej w 1990 r., specjalizującej się w czipach mobilnych rośnie. Z jej technologii procesorów korzystają najwięksi, jak Samsung, Apple i Qualcomm. Ostatnio Apple oznajmił, że wyposaże we własne procesory oparte na architekturze ARM komputery Mac, stopniowo rezygnując z komponentów Intela.