Podczas marcowej konferencji Suse Expert Days koncentrowano się na zagadnieniach związanych z programowo zdefiniowanym centrum danych. Uczestnikom przedstawiono jak wykorzystać otwarte oprogramowanie do obsługi sterowanej software’owo serwerowni i data center. Dodatkową ścieżkę tematyczną stanowiła Akademia techniczna Suse „Od zera do bohatera”, której celem było przedstawienie wybranych zagadnień implementacji systemów open source – krok po kroku.

Nowy szef kanału, nowy program

Dla integratorów IT, obecnych i przyszłych partnerów wdrożeniowych, Suse przygotowało specjalną sesję na temat zmian w programie partnerskim. W związku z nowym podejściem do partnerów, produkty spod znaku zielonego kameleona wyraźnie oddziela się od innych rozwiązań z obszernego portfolio Micro Focus i wspomaga specjalnymi warunkami współpracy dla firm IT, które chcą się zaangażować w ich sprzedaż i świadczyć na ich bazie usługi. To dlatego Suse zachęca integratorów do brania udziału w szkoleniach i zdobywania certyfikatów.

Program przedstawił Artur Duszczyk, nowy szef kanału partnerskiego Suse. Producent przestaje kłaść w nim nacisk na kryterium obrotowe. O wejściu na poziom wyższy niż podstawowy (Registered) decyduje zaangażowanie firmy partnerskiej w szkolenia i liczba certyfikowanych specjalistów.

Nie zamykamy się na przedsiębiorstwa, które chcą z nami współpracować na podstawowym poziomie – powiedział Artur Duszczyk. – Ale zdecydowanie promujemy budowę kompetencji za pomocą naszych szkoleń.

Takie podejście zdaniem producenta daje możliwości rozwoju współpracy mniejszym przedsiębiorstwom, które swojej szansy upatrują nie w liczbie sprzedanych pudełek z oprogramowaniem, ale w specjalizacji i usługach. Z benefitów poziomu Focus (drugi po Registered) będą korzystać już te, które wyszkolą i certyfikują w Suse jednego handlowca. W grupie Solution znajdą się integratorzy, którzy oprócz wyszkolonych handlowców, będą mieli w zespole inżynierów certyfikowanych w obszarze, na którym dziś Suse skupia się przede wszystkim – chmury i wirtualnego storage’u. W tym przypadku niezbędne będzie również skonsultowanie z vendorem planu biznesowego partnerskiej firmy.

Nowy program rusza od maja. Do tego czasu w ofercie partnerów szkoleniowych pojawią się nowe kursy dotyczące chmury i storage’u oraz nowe certyfikaty.

Ukłon w stronę firm szkoleniowych

Zmiany dotyczą także partnerów z rynku szkoleniowego. Ci, zaproszeni przez Suse do specjalnego programu, uiszczając roczną (negocjowalną) opłatę, otrzymują cały komplet materiałów niezbędnych do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla firm IT. To, zdaniem producenta, powinno zwiększyć dostępność kursów, nie tylko tych podstawowych – z systemu operacyjnego, ale i bardziej zaawansowanych, związanych z open stackiem, chmurą, przechowywaniem danych, bezpieczeństwem.

Vendor uruchamia także program certyfikacji online, dzięki któremu uczestnik szkolenia nie musi być obecny ośrodku edukacyjnym, aby ostatecznie zdać egzamin certyfikacyjny. Wystarczy, że dysponuje przeciętnym łączem internetowym i kamerą. Do tej pory, według statystyk Suse, do egzaminu certyfikacyjnego podchodziła co dziesiąta przeszkolona osoba. Jednym z ważnych tego powodów  była konieczność stawienia się na nim osobiście. Nadzorowana certyfikacja online powinna zmienić tę sytuację, sprawić, że więcej osób będzie zdobywało certyfikaty.