Rok 2018 Surfland Systemy Komputerowe zakończył stratą ze sprzedaży w wysokości 362 tys. zł i stratą netto w kwocie 382 tys. zł. Spółka wypracowała 102 tys. zł zysku EBITDA przy przychodach netto ze sprzedaży wynoszących 3,32 mln zł.

Zarząd informuje, że głównym czynnikiem mającym wpływ na stratę netto w 2018 r. była amortyzacja sięgająca blisko 400 tys. zł.

W 2017 r. strata netto SSK wyniosła 646 tys. zł, a zysk EBIDTA 253 tys. zł przy przychodach ze sprzedaży wynoszących 3,254 mln zł.

W 2016 r. strata netto sięgała 917 tys. zł przy 5 mln zł obrotów.

Bezpieczeństwo – nowa droga integratora

Zarząd twierdzi, że poprawa wyników finansowych jest rezultatem zakończonej restrukturyzacji i optymalizacji obejmującej różne obszary działania przedsiębiorstwa. Stworzył nowy segment działalności – usługi ochrony danych, takie jak audyty. Liczy na popyt na tego rodzaju rozwiązania w związku z wymogami RODO.

W minionym roku zarząd zatwierdził plany wdrożenia nowej strategii rozwoju opartej o produkty i usługi związane z cyberbezpieczeństwem. Firma skoncentrowana dotąd na usługach serwisowych i integracji systemów IT zamierza zarabiać m.in. na systemach kontroli dostępu do danych, archiwizacji i backupie, trwałym kasowaniu i utylizacji nośników, doradztwie w zakresie polityk bezpieczeństwa i szkoleniach obejmujących ochronę firmowych danych.

Informuje, że kilka miesięcy trwało przygotowanie do uruchomienie nowego segmentu biznesowego. W styczniu br. spółka rozpoczęła sprzedaż nowej oferty. Wcześniej opracowała własny produkt do backupu online.

Nową ofertą najszybciej zainteresowali się dotychczasowi klienci. Szef spółki zapewnia, że zrealizowano już kilka wdrożeń m.in. systemów kopii zapasowych i rozwiązań kryptograficznych, a w toku są nowe projekty.

W połowie 2018 r. Surfland zmienił siedzibę i przeniósł swoje zasoby do budynku Data Techno Parku we Wrocławiu, który dysponuje jednym z największych centrów danych w Europie Środkowo-Wschodniej.