OVHcloud ogłosiła nawiązanie strategicznego partnerstwa z Google Cloud. Firmy planują tworzyć wspólne rozwiązania, które, jak zapowiedziano, „umożliwią klientom korzystanie z wszystkiego, co oferuje multi-cloud oraz otwarte oprogramowanie”. Open source ma być fundamentem europejskiego ekosystemu.

Co istotne, z zapowiedzi wynika, że nowe rozwiązania będą spełniać europejskie wymogi w zakresie suwerenności danych.  

„Słuchając naszych klientów, partnerów oraz decydentów w Europie, rozumiemy potrzebę większej kontroli i autonomii” – twierdzi Thomas Kurian, CEO Google Cloud.

OVHcloud zapowiedziało nową ofertę hostowanej chmury prywatnej, wprowadzając kompatybilną z open source technologię Anthos Google’a do własnej infrastruktury, zarządzanej przez europejskie zespoły.

Współpraca ma być odpowiedzią na potrzeby w zakresie kontroli danych, bezpieczeństwa, przejrzystości oraz prywatności w procesie wdrażania rozwiązań chmurowych.

W październiku br. OVHcloud ogłosił strategiczne partnerstwo z niemieckim T-Systems w ramach budowy europejskiej chmury, która zapewni klientom suwerenność danych i zgodność z RODO.

Według danych z br. wśród polskich firm multi-cloud ma znacznie bardziej ograniczony zasięg (korzysta z niego 14 proc. firm wg PMR), niż na świecie (55 proc. wg IDC).

Jak na razie polskie firmy nie przeszły do chmury w dużej skali – 73 proc. z tych, które korzystają z usług chmurowych, trzyma w chmurze najwyżej 20 proc. zasobów – według badania Deloitte, ICAN Institute i Google Cloud.

Dla podmiotów, które nie korzystają z chmury publicznej, największą obawą jest bezpieczeństwo systemów i danych (43 proc.). 

Z kolei według badania Oktawave z ub.r., dla 14 proc. polskich firm ważna jest lokalizacja data center dostawcy usługi chmurowej na terenie Polski.