Rynek pamięci masowej w chmurze w 2027 r. osiągnie wartość 183,7 mln dol., czyli ponad dwukrotnie większą niż w 2022 r. (78,6 mld dol.) – prognozuje MarketsandMarkets. Średnia roczna stopa wzrostu wyniesie 18,5 proc. Analizowane wydatki obejmują rozwiązania i usługi w chmurze publicznej i prywatnej, w tym pamięć podstawową, backup i archiwizację.

3 powody wzrostu rynku

Jak twierdzi firma badawcza, zapotrzebowanie na pamięć masową w chmurze zwiększa potrzeba zapewnienia pracownikom zdalnym dostępu do danych i plików, rosnące wolumeny danych w przedsiębiorstwach i korzyści, jak oszczędności i niski TCO (całkowity koszt posiadania).

Usługi nadadzą tempo wzrostom

Prognoza zakłada, że najszybciej będą zwiększać się przychody z usług związanych z chmurowym storage’m, ponieważ w ocenie analityków odgrywają one kluczową rolę na tym rynku, zarówno przed jak i po wdrożeniu rozwiązań. Obejmą spory zakres działań, takich jak planowanie, doradztwo i szkolenia, wdrażanie i integracja, utrzymanie i wsparcie oraz modernizacja rozwiązań pamięci masowej w chmurze.

Backup coraz bardziej w cenie

Co do rozwiązań, to segment kopii zapasowych i odzyskiwania po awarii powinien utrzymać najwyższe tempo wzrostu wydatków na rynku chmurowego storage’u.

Analitycy twierdzą, że rozwiązania te zyskują na popularności, ponieważ są bardziej niezawodne, a przedsiębiorcy unikają dzięki nim konieczności utrzymania kosztownej infrastruktury sprzętowej, potrzebnej do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania po awarii.