Według IDC wartość rynku zewnętrznych systemów pamięci masowej w regionie EMEA spadła o 2,8 proc. rok do roku w dolarach i 9,8 proc. w euro w IV kw. 2020 r.

Macierze all-flash nie uniknęły dołka (-3,9 proc.). W czasach pandemii lepiej sobie radzą natomiast macierze hybrydowe (-0,6 proc.).

All-flash na plusie

W całym 2020 r. na rynku odnotowano spadek o 6,5 proc. w dolarach i 8,4 proc. w euro), ale segment AFA pozostał na plusie (+3,7 proc. w dol.).

Okazał się on również największy pod względem wartości w całym rynku (44 proc. udziału w rynku w porównaniu z 37 proc. HFA i 19 proc. macierzy HDD).

Pandemia zmieniła rynek

„Ostatnie wydarzenia zmieniają sposób zakupu i użytkowania infrastruktury IT. Wymagania dotyczące modeli konsumpcji podobnych do chmury, w połączeniu z rozproszonym wdrażaniem IT i rozwojem cyfrowej transformacji będą wpływać na innowacje i konkurencyjność w okresie ożywienia”– uważa Silvia Cosso, zastępca dyrektora ds. badań, Storage Systems, IDC Western Europe.

Jak zauważano, to co się będzie działo na rynku w dużej mierze zależy od postępu szczepień – to czynnik decydujący o ożywieniu.

Projekty nadal są przekładane

W Europie Środkowej i Wschodniej odnotowano dołek w IV kw. 2021 r. Powodem jest według IDC spadek dostaw all-flash, co zdarzyło się po raz pierwszy od czasu monitorowania tego rynku w regionie.

Co gorsza typowe dla ostatniego kwartału roku projekty storage’owe zostały przesunięte w czasie, co doprowadziło do spadku o blisko 20 proc. w środkowym segmencie.

Jednak inwestycje w rozwiązania hiperkowergentne wyraźnie przyspieszyły – o 44 proc. Backup też ma wzięcie. Na PBBA wzrost wyniósł 26 proc.

Popyt musi ruszyć

„Wahania na rynku odzwierciedlają wpływ pandemii na gospodarkę i rok 2021 będzie kontynuowany w tym duchu” – komentuje Marina Kostova, menedżer ds. badań w IDC.

Mniej sprzętu. Środowisko będzie stawać się hybrydowe

Specjalistka przekonuje jednak, że zapotrzebowanie na pamięci masowe będzie się zwiększać. Są istotne powody.

„Transformacja sposobu wykorzystania pamięci masowej i zarządzania danymi będzie kontynuowana. Wraz ze wzrostem obciążeń związanych ze sztuczną inteligencją, 5G i urządzeniami brzegowymi doprowadzi do jeszcze większego zapotrzebowania na pamięć masową, większych pojemności i dalszego rozwoju pamięci flash, jednak przy mniejszej ilości sprzętu. Środowisko będzie stawać się coraz bardziej hybrydowe” – uważa ekspert.

Najwięksi dostawcy pamięci masowych dla przedsiębiorstw – udziały rynkowe od IV kw. 2019 r. do IV kw. 2020 r.

Źródło: IDC

Dell na czele, mocny wzrost Hitachi

Kolejność największych graczy w czołówce nie zmieniła się. Dell dominuje na regionalnym rynku storage’u. Największy wzrost odnotowało natomiast Hitachi, w IV kw. 2020 r. zwiększając obroty o blisko 11 proc. r/r.

Wartość sprzedaży 5 największych dostawców pamięci masowych w regionie EMEA

Źródło: IDC