Steve Ballmer już nieraz krytykował microsoftową strategię uniwersalnych aplikacji twierdząc, że to nie pomoże uzupełnić braków w Sklepie Windows. Były szef Microsoftu jest zdania, że firma powinna była kontynuować projekt Astoria, który umożliwiłby uruchamianie na Windows aplikacji napisanych dla Androida. W wywiadzie udzielonym serwisowi Business Insider, ten największy akcjonariusz Microsoftu ponownie wyraził swoje niezadowolenie dotychczasowymi decyzjami Satyi Nadelli dotyczącymi telefonów komórkowych.

– Microsoft musi nakreślić kierunek rozwoju, jeżeli chodzi o urządzenia mobilne. Jeżeli chcesz stawiać na mobilność i chmurę, musisz wiedzieć co robisz w przypadku urządzeń mobilnych. Skierowałem Microsoft na pewną ścieżkę, która była kontynuowana przez zarząd w formie kupna Nokii po tym, jak ogłosiłem swoją decyzję o odejściu. Satya z pewnością ją zmienił. Musi znaleźć swoją drogę, ale jestem pewien, że w końcu mu się to uda – twierdzi Ballmer. 

Rynek telefonów jest jednak właściwie jedynym, do którego ma zastrzeżenia. Poza tym były szef koncernu wyraża zadowolenie, że jego pomysł na zmianę modelu biznesowego Office’a z produktu na usługę odniósł sukces. Cieszy się również z tego, że „Azure stał się numerem jeden dla korporacji” oraz z kierunku, w jakim zmierzają Surface, Xbox czy HoloLens. Przy okazji zaznaczył, że zamierza pójść za przykładem swojej żony i angażować się intensywniej w działania filantropijne.