Od 14 lipca br. wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel. W nowej wersji będzie dostępny cyfrowy mDowód, którym będzie można potwierdzać swoją tożsamość tak samo, jak plastikowym dowodem osobistym albo paszportem.

Nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. Tym niemniej mDowodu będzie można użyć niemal w każdej sytuacji, np. w urzędach, u notariusza, zawierając umowy, wypożyczając samochód czy sprzęt sportowy.

Aby potwierdzić tożsamość, trzeba będzie zeskanować smartfonem kod QR, udostępniony np. przez urzędnika, a następnie udostępnić swoje dane z mDowodu.

Są trzy wyjątki, gdy nie można wylegitymować się mDowodem:
składając wniosek o nowy dowód osobisty,
przekraczając granicę kraju (cyfrowy dowód nie przyda się ponadto poza Polską),
załatwiając sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.).

Nowe funkcje

Do aplikacji mObywatel 2.0, która będzie dostępna w Google Play i App Store, dodano też szereg nowych funkcji.

ePłatności – pozwala zapłacić Blikiem, poszerzono tę możliwość o uiszczenie opłat administracyjnych (na razie na zasadzie pilotażu w 7 miastach – Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Włocławek, Gdynia, Poznań),

Bezpieczny autobus – w aplikacji po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu wyświetlą się jego podstawowe dane, informacje o badaniach technicznych, polisie OC. To opcja głównie dla rodziców, aby upewnili się, że dzieci na wakacje czy wycieczkę bezpiecznie ruszą w drogę,

Twoja okolica – dokumenty lokalne. Samorząd będzie mógł dołączyć do mObywatela swoje dokumenty, np. kartę mieszkańca, karty potwierdzające np. przynależność do klubów sportowych, klubów seniora itd.

Logowanie przez mObywatela 2.0 – przez aplikację będzie można zalogować się do serwisów publicznych, np. do e-Urzędu Skarbowego, ZUS, PUE, IKP.

Zgłoś naruszenie – wybierając w aplikacji jedną z kilku kategorii (np. naruszenie środowiskowe), należy opisać sytuację, dodając zdjęcie i lokalizację. Zgłoszenie może być anonimowe.

Dostosowanie dla firm

Każda firma będzie mogła zaimplementować aplikację mObywatel 2.0 na własne potrzeby, wykorzystując dedykowany komponent (BackSystem).

Będzie można ją wykorzystać do potwierdzanie tożsamości klientów i kontrahentów, weryfikacji uprawnień kierowcy, np. zatrudniając nowego pracownika, potwierdzenie prawa do korzystania ze zniżek (np. dla studentów i uczniów).

Aby dostosować mObywatela 2.0 do firmy, trzeba wejść na stronę Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Cyfryzacji, gdzie pod zakładką „Publiczna Aplikacja Mobilna” znajduje się link do wniosku. Jest też opcja wyboru innego zakresu danych, wypełniając formularz do usługi niestandardowej. Można też zalogować się przez Profil Zaufany, wypełnić i podpisać wniosek.

Co zostanie jeszcze dodane w mObywatelu 2.0
Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada wprowadzenie do aplikacji nowych usług, m.in.:
Zastrzeż PESEL (ochrona przed kradzieżą tożsamości).
Zgłoszenie utraty dowodu osobistego (czasowe zawieszenie dokumentu lub jego całkowite unieważnienie).
e-Doręczenia (cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru).
e-Pełnomocnictwa (wystawianie pełnomocnictw, korzystanie z nich i zarządzanie nimi).
Historia pojazdu (sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i wiarygodności oferty sprzedawcy).
e-Wizyta w ZUS (umawianie online wizyty w oddziale ZUS-u).
Tymczasowe prawo jazdy (po zdanym egzaminie, przed wyrobieniem właściwego dokumentu).
Legitymacja osoby z niepełnosprawnością (potwierdzenie orzeczenia o niepełnosprawności).
Nowe dokumenty lokalne (dla kolejnych miejscowości, które umożliwią korzystanie ze zniżek i benefitów).

Tak zapowiada się przyszłość mObywatela według Ministerstwa Cyfryzacji. O tym, jakie były początki tej aplikacji (została udostępniona w końcu 2017 r.), opowiada Anna Streżyńska, była minister cyfryzacji, w podcaście CRN Polska.