SSE wyprzedzi przychody z SD-WAN prawie dwa do jednego
"Rozbieżność w rozwoju między SSE a SD-WAN podkreśla zmianę priorytetów przedsiębiorstw" - komentuje dyrektor.
Konieczność zabezpieczenia przedsiębiorstw korzystających z chmury i urządzeń mobilnych zwiększy wartość SSE do 10 mld dol. do 2028 r.
Rynek Secure Access Service Edge (SASE) osiągnie wartość prawie 16 mld dol. w 2028 r., tzn. średnio powinien rosnąć o 13 proc. co roku (CAGR) – zdaniem Dell’Oro Group. Natomiast przychody z Security Service Edge (SSE) utrzymają dwucyfrową dynamikę CAGR w ciągu najbliższych 5 lat, wyprzedzając pod tym względem tempo wzrostu SD-WAN, które będzie jednocyfrowe – według prognozy.
„Rozbieżność w rozwoju między SSE a SD-WAN podkreśla zmianę priorytetów przedsiębiorstw” – uważa Mauricio Sanchez, starszy dyrektor w Dell’Oro Group.
„W miarę jak przedsiębiorstwa koncentrują się na chmurze i urządzeniach mobilnych, zapotrzebowanie na zintegrowane rozwiązania bezpieczeństwa napędza szybkie wdrażanie SSE. Pomimo spodziewanego spowolnienia wzrostu SD-WAN, cały rynek SASE pozostaje silny i gotowy do dalszej ekspansji” – dodaje Sanchez.
Pomimo wyzwań makroekonomicznych, które wydłużyły cykle sprzedaży i spowalniają wzrost w 2024 r., przewiduje się, że rynek SSE przyspieszy w 2025 r. ze względu na poprawę nastrojów zakupowych.
Na wzrost w krótkim terminie ma wpływ „trawienie” zakupów zrobionych po pandemii i obawy makroekonomiczne, podczas gdy oczekuje się, że na długoterminową dynamikę wpłynie dojrzałość rynku i wolniejsze przechodzenie z routerów dostępowych na rozwiązania SD-WAN.
Dominacja SASE od jednego dostawcy
Oczekuje się, że do 2028 r. rozwiązania SASE od jednego dostawcy (single vendor SASE) będą stanowić ponad 85 proc. rynku, co wynika z preferencji przedsiębiorstw do zintegrowanych, kompleksowych rozwiązań, które upraszczają wdrażanie i zarządzanie.
Przewiduje się, że rozwiązania ujednoliconego SASE (Unified SASE), segment SASE od jednego dostawcy, odnotują roczny wzrost przeciętnie o 19 proc. (CAGR). Popyt na nie idzie w górę dzięki mniejszym przedsiębiorstwom, poszukującym ściśle zintegrowanych rozwiązań sieciowych i bezpieczeństwa, które oferują większą prostotę.
Według prognozy przychody z routerów dostępowych zejdą poniżej 1 mld dol. do 2028 r., co oznacza dwucyfrowy spadek, spowodowany przejściem na SD-WAN.
Podobne aktualności
Rynek wchłonął 1 mln urządzeń zabezpieczających
"Urządzenia zabezpieczające będą nadal odgrywać kluczową rolę w strategiach cyberbezpieczeństwa” - uważa ekspert.
MŚP stały się głównym celem cyberprzestępców
78 proc. firm, które zapłaciły okup, zostało zaatakowanych ponownie, często przez ten sam gang.