Sprzedaż urządzeń do backupu w Europie Środkowej i Wschodniej wzrosła o 18,1 proc. w 2018 r. Oznacza to wzrost obrotów z 81,9 mln dol. do 96,7 mln dol. – ustaliło IDC.

Zarówno w Europie Zachodniej (+78,8 proc.) jak i całym regionie EMEA (+31,1 proc.) sprzedaż poszła w górę w znacznie większej skali. We wszystkich krajach EMEA w sumie wyniosła 1,085 mld dol.

Głównym czynnikiem wzrostu były systemy otwarte (+21,2 proc., do 218,2 mln dol.), ale w jeszcze większej skali zwiększyło się zainteresowanie systemami mainframe (+24,9 proc.).

Pomimo coraz szerszego wykorzystania chmurowych rozwiązań do backupu, niektóre firmy powstrzymuje przed przejściem do chmury koszt wdrożenia takich rozwiązań, jak również łączna ocena kosztów, sieci i problemów z szerokopasmowym dostępem, które są nadal występują w niektórych krajach. Ponadto już posiadane zasoby pamięci masowych skłaniają organizacje do korzystania z urządzeń do backupu.

Z kolei w zachodniej Europie transformacja cyfrowa skłania przedsiębiorstwa do inwestycje w modernizację data center oraz w zintegrowane rozwiązania do zarządzania danymi na wielu platformach. Według analityka pomogło to w rozwoju rynku urządzeń do backupu, bo niektórzy dostawcy wprowadzili w swoich produktach kontrolę danych, rozwiązania do zarządzania i możliwość dopasowania do chmury w swoim portfolio.