Spadek sprzedaży sprzętu dla przedsiębiorstw pogłębił się po wybuchu pandemii: z -1 proc. rok do roku w styczniu, do -11 proc. w marcu i -17 proc. w kwietniu br. – według Contextu. Tymczasem przychody z usług wzrosły o +??4 proc. w kwietniu, a przychody z oprogramowania także były na plusie, zmniejszając się z +10 proc. na początku roku do +4 proc. w kwietniu br.

Spośród głównych kategorii urządzeń, które znalazły się w największym dołku w br., w okresie styczeń-kwiecień br. były serwery (-10 proc. r/r wartościowo) i wyświetlacze wielkoformatowe (-8 proc.), które pogrążyło zawieszenie projektów w czasie kryzysu, oraz macierze dyskowe (-7 proc.).

Nieźle mają się natomiast takie produkty, jak komponenty do PC.

„Długoterminowe trendy mają większe znaczenie dla infrastruktury centrów danych. Przejście z on-premise na chmurę negatywnie wpływa na sprzedaż serwerów i systemów pamięci masowych w dystrybucji” – mówi Gurvan Meyer, starszy analityk Contextu.

Wzrost na usługach w czasie kryzysu wynika z konieczności utrzymania infrastruktury IT. Resellerzy w minionych tygodniach byli w stanie nadal świadczyć usługi doradcze i profesjonalne. To samo dotyczy zaawansowanych usług, które umożliwiają pracę z domu przy użyciu narzędzi korporacyjnych.