Sprzęt i rozwiązania IT, które chcą kupować firmy produkcyjne
84 proc. europejskich liderów z branży przyznaje, że ma trudności z dotrzymaniem tempa innowacjom technologicznym.
Tylko 15 proc. liderów twierdzi, że monitoruje produkcję w czasie rzeczywistym.
Już 54 proc. producentów w Europie spodziewa się, że do 2029 r. sztuczna inteligencja będzie motorem napędowym wzrostu gospodarczego, a 37 proc. uważa, że stanie się to już w 2024 r. Ponadto 92 proc. priorytetowo traktuje transformację cyfrową – według badania Zebra Technologies.
Dane wskazują, że producenci dążą do lepszego zarządzania danymi i wykorzystania nowych technologii, które poprawiają widoczność zasobów i jakość w całym procesie produkcyjnym.
„Producenci mają trudności z efektywnym wykorzystaniem swoich danych, dlatego rozumieją, że muszą wdrożyć sztuczną inteligencję i inne cyfrowe rozwiązania technologiczne, aby stworzyć elastyczne i wydajne środowisko produkcyjne” – komentuje Enrique Herrera, Industry Principal for Manufacturing w Zebra Technologies.
Jednak z badania wynika, że w pełni połączone fabryki wciąż są nieosiągalne. Tylko 15 proc. liderów branży produkcyjnej w Europie twierdzi, że monitoruje produkcję w czasie rzeczywistym.
Trudno dogadać się IT z OT. Obawa o bezpieczeństwo
Tym niemniej 49 proc. szefów w Europie spodziewa się zwiększenia widoczności produkcji i całego łańcucha dostaw do 2029 r.
Jedna trzecia twierdzi, że największą przeszkodą w transformacji cyfrowej jest uzgodnienie przez IT i OT planów inwestycyjnych organizacji. Co więcej, 84 proc. europejskich liderów branży produkcyjnej przyznaje, że ma trudności z dotrzymaniem tempa innowacjom technologicznym i bezpieczną integracją urządzeń, czujników i technologii w swoich zakładach, a także łańcuchu dostaw.
Co i dlaczego chcą kupować szefowie
Narzędzia IT wdrażane przez liderów branży produkcyjnej obejmują tablety (54 proc. w Europie), komputery przenośne (54 proc.) i oprogramowanie do zarządzania pracownikami (57 proc.). Ponadto, 61 proc. planuje wykorzystać ubieralne komputery mobilne w celu wsparcia personelu.
W ciągu najbliższych 5 lat wielu 63 proc. pytanych liderów branży produkcyjnej w Europie planuje wdrożyć robotykę, a sporo z nich także wizję maszynową (66 proc.), identyfikację radiową – RFID (62 proc.) i stacjonarne skanery przemysłowe (53 proc.).
Te plany wdrożeń uwzględniają wyzwania wskazane przez respondentów. Najważniejszymi obecnie problemami związanymi z zarządzaniem jakością są: widoczność zasobów w czasie rzeczywistym (28 proc. wskazań w Europie), nadążanie za nowymi standardami i przepisami (28 proc.), integracja danych (26 proc.) i utrzymanie identyfikowalności (23 proc.).
Nowa siła robocza wspomagana AI
Producenci chcą też rozwinąć w firmie umiejętności załogi obejmujące sztuczną inteligencją i inne technologie, aby w ciągu najbliższych 5 lat przekształcić produkcję i zbudować wykwalifikowaną siłę roboczą.
W Europie przekwalifikowanie pracowników w celu zwiększenia umiejętności korzystania z danych i technologii jest najczęściej wymienianą przez liderów branży produkcyjnej strategią w zakresie siły roboczej, mającą na celu stymulowanie wzrostu dziś (46 proc.) i za 5 lat (71 proc.).
Wybrane dane z raportu
Podobne aktualności
Szefowie OT są świadomi słabych punktów
92 proc. dostrzega wartość w ujednoliconym rozwiązaniu cyberbezpieczeństwa.
Ten trend w cyberbezpieczeństwie „dobrze wróży branży”
75 proc. firm posiadających infrastrukturę OT doświadczyło co najmniej jednego włamania w ciągu roku. Raport wskazuje, jak lepiej się chronić.