Światowe dostawy smartfonów z generatywną sztuczną inteligencją w 2024 r. wzrosną o ponad 363 proc. – prognozuje IDC. Ich wolumen osiągnie w br. 234,2 mln szt. Stanowi to 19 proc. całego rynku smartfonów w 2024 r. Natomiast udział w 2028 r. ma wynieść już 70 proc.

Nadejdą cztery kolejne lata dwucyfrowego wzrostu

Co więcej, silny wzrost będzie kontynuowany w 2025 r., gdy dostawy smartfonów GenAI mają wzrosnąć o 73,1 proc. wobec 2024 r. Potem dynamika wyhamuje, ale będzie nadal dwucyfrowa do 2028 r. W efekcie za 4 lata zostanie sprzedanych 912 milionów smartfonów GenAI, co przełoży się na średnią roczną stopę wzrostu (CAGR) 78,4 proc. w latach 2024–2028.

IDC definiuje smartfony GenAI jako urządzenia wyposażone w System-on-Chip (SoC) zdolny do szybszego i wydajniejszego uruchamiania modeli generatywnej AI w urządzeniu, wykorzystując jednostkę przetwarzania neuronowego (NPU) o wydajności 30 tera operacji na sekundę (TOPS) lub większej.

AI zmieni sposób korzystania ze smartfonów

Na początek funkcje generatywnej sztucznej inteligencji będą dostępne głównie we flagowych modelach.

„Najbardziej znaczący wpływ tej ewolucji jest przewidywany na rok 2026, kiedy to urządzenia średniej klasy mają przyjąć tę technologię, dokonując doniosłego kroku w kierunku demokratyzacji GenAI.” – twierdzi Nabila Popal, starsza dyrektor ds. badań w IDC.

„Chociaż jest jeszcze za wcześnie, aby poznać wszystkie przypadki użycia, które pojawią się w nadchodzących latach, jedno jest pewne: GenAI całkowicie zmieni sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z naszymi smartfonami” – twierdzi.

Nachodzi najbardziej ekscytująca dekada dla smartfonów

Jak twierdzi, potencjał bardziej spersonalizowanych i proaktywnych asystentów AI staje się coraz bardziej prawdopodobny.

„Ta ewolucja obiecuje, że następna dekada będzie najbardziej ekscytującym okresem dla rynku smartfonów” – uważa dyrektor.

Koszty (na początek) będą hamulcem

„Smartfony GenAI wyglądają na kolejną wielką rzecz, jaką branża ma do zaoferowania konsumentom” -uważa Anthony Scarsella, dyrektor ds. badań, Mobile Phones w IDC.

Koszt pozostanie początkowo krytycznym czynnikiem hamującym, ponieważ wiele z tych chipsetów nie jest tanich i dostępnych głównie w segmencie ultra-premium. Jednak z czasem te komponenty wejdą do modeli średniej klasy. Staną się bardziej przystępne cenowo, ponieważ konkurencja między producentami urządzeń i aplikacji AI wzrośnie” – spodziewa się Scarsella.