Światowe dostawy smartfonów wzrosną o 6,2 proc. rok do roku w 2024 r. do 1,24 miliarda sztuk – prognozuje IDC. Silny wzrost następuje po dwóch latach sporych spadków.

Za większą sprzedażą stoi odłożony popyt na aktualizacje urządzeń. Oczekuje się, że wzrost utrzyma się w kolejnych latach, natomiast zwolni do niskich jednocyfrowych wartości od 2025 roku, ze średnioroczną stopą wzrostu na poziomie 2,6 proc. (2023-2028).

Czynniki przyczyniające się do tego obejmują rosnącą penetrację smartfonów, wydłużające się cykle odświeżania i szybko rosnący rynek używanych smartfonów.

„Chociaż GenAI nadal jest gorącym tematem i najwyższym priorytetem dla wielu dostawców, to jeszcze nie wpłynęło znacząco na popyt i nie doprowadziło do wczesnych aktualizacji” — przyznaje Nabila Popal, starsza dyrektor ds. badań w IDC.

Jak stworzyć super cykl

Chociaż nadal wierzymy, że GenAI zrewolucjonizuje doświadczenie użytkownika w nadchodzących latach, potrzebne są większe inwestycje, aby zwiększyć świadomość konsumentów i wprowadzić funkcję „must have”, która skłoni konsumentów do pójścia do sklepu i stworzy super cykl, na który wszyscy czekają. Na razie spodziewamy się, że smartfony GenAI zajmą swoje miejsce w flagowych urządzeniach premium i będą nadal spadać w cenach, aby szybko osiągnąć 70% rynku smartfonów do 2028 r.” – mówi.

W III kw. 2024 r. sprzedaż składanych telefonów spadła o 7,4 proc., pomimo to nadal składane urządzenia wzrosną o 10,5 proc. w 2024 r. i utrzymają dwucyfrowy wzrost do 2028 r. ze średnim wzrostem co roku (CAGR) o 15,9 proc.

Tempo zwalnia, bo chińskie marki zmieniają ukierunkowanie i inwestycje na smartfony GenAI. Obawy dotyczące trwałości składanych modeli i brak unikalnych przypadków użycia również tłumią wzrost.

W 2025 r. iOS ma wzrosnąć o 3,1 proc. rok do roku, wyprzedzając prognozowany wzrost Androida o 1,7 proc. w tym samym okresie.