Przetasowania kadrowe w branży nie ominęły Aplikacji Krytycznych – powołanej w ub.r. spółki IT Ministerstwa Finansów. W zarządzie nie ma już nikogo z pierwszego powołania. W lutym br. po 9 miesiącach na stanowiskach ze spółką rozstali się prezes Piotr Kociński (poprzednio w Teradacie i wiele lat w IBM) oraz członek zarządu, Krzysztof Komorowski (wcześniej w Atosie oraz m.in. w ItWorks, IBM). W czerwcu Krzysztof Dyki, wiceprezes ds. finansowych, specjalista od informatyki śledczej, został szefem pionu IT w ZUS-ie jako wiceprezes zarządu.

Obecny zarząd tworzą powołani w końcu ub.r. Krzysztof Hordyński (wiceprezes) oraz Tomasz Figura (członek zarządu). Krzysztof Hordyński sprawuje obecnie nadzór nad systemami IT Ministerstwa Finansów. Wcześniej był m.in. dyrektorem w A.T. Kearney, dyrektorem e-commerce w Żabce, dyrektorem odpowiedzialnym za strategię sieciową i IT w Orange. Tomasz Figura zarządzał poprzednio centrum kontaktowym infrastruktury i aplikacji w PKO BP oraz kanałem internetowym w Inteligo.

Ponieważ zarząd Aplikacji Krytycznych nie może ustawowo składać sie z dwóch osób, w lipcu ruszył proces rekrutacyjny na prezesa spółki oraz wiceprezesa ds. finansowych.

Spółka IT fiskusa została powołana w celu dostarczania aplikacji i rozwiązań na potrzeby administracji skarbowej, m.in. narzędzi ograniczających wyłudzenia VAT. Zajmowała się m.in. Jednolitymi Plikami Kontrolnymi. Utworzenie firmy informatycznej działającej na potrzeby resortu (zamiast zlecanie prac na zewnątrz) według Piotra Kocińskiego miało przyspieszyć prace, obniżyć koszty i zapewnić odpowiednią jakość rozwiązań informatycznych wdrażanych w resorcie.

O powołaniu spółki zdecydował poprzedni minister finansów, Paweł Szałamacha. Argumentował, że dotychczas tworzenie aplikacji w administracji publicznej było nieefektywne i kosztowne.