Vectra nie wykonała w pełni warunku nałożonego przez UOKiK przy zakupie spółki Multimedia Polska – twierdzi urząd. Prezes Tomasz Chróstny wszczął postępowanie w sprawie nałożenia kary finansowej na spółkę. Grozi jej do 10 tys. euro za każdy dzień opóźnienia w wykonaniu decyzji.

Może się uzbierać spora sumka, bo sprawa dotyczy decyzji wydanej w styczniu 2020 r.
Wówczas UOKiK zgodził się na przejęcie Multimedia Polska przez Vectrę, jednak postawił warunek: sprzedaż sieci Multimedia w 8 wskazanych miastach, oraz umożliwienie klientom zmiany operatora bez ponoszenia kosztów w 13 miejscowościach.

Prezes: nie sprzedali sieci w 5 miastach

Prezes UOKiK twierdzi, że Vectra nie wykonała w pełni nałożonego warunku. Sprzedała sieć jedynie w trzech miastach (Gorzowie Wielkopolskim, Pruszczu Gdańskim i Pogórzu). W pięciu pozostałych nie zrobiła tego (w Kwidzynie, Łowiczu, Ostródzie, Olsztynie i Stargardzie), co w ocenie urzędu rodzi ryzyko ograniczenia konkurencji.

Jednocześnie urząd przyznaje, że Vectra wypełniła drugi warunek, dotyczący bezpłatnej zmiany operatora przez abonentów.

Vectra informuje natomiast, że wykonała zdecydowaną większość warunków UOKiK, a niesprzedane sieci to niewielka część aktywów Multimedia Polska.

Zapewnia też, że zgodnie z oczekiwaniem UOKiK podjęła działania w zakresie zwiększenia konkurencyjności na lokalnych rynkach i rozpoczęła przebudowę swoich sieci do standardu FTTH (GPON). Według firmy pozwoli to na otwarcie sieci Vectry dla wszystkich zainteresowanych operatorów.