Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (MPP) m.in. w obrocie elektroniką. Nowa regulacja zacznie obowiązywać od 1 listopada br. Obejmie transakcje B2B komputerami, telefonami komórkowymi (w tym smartfonami), konsolami do gier, nośnikami HDD i SSD, procesorami, materiałami eksploatacyjnymi do drukarek, cyfrowymi aparatami fotograficznymi i kamerami oraz telewizorami.

Obligatoryjną podzieloną płatność należy stosować przy zakupach wymienionych produktów o wartości od 15 tys. zł brutto wzwyż. W ramach MPP zapłata za fakturę jest dzielona na kwotę netto, która jest przelewana na bieżący rachunek firmowy przedsiębiorcy, oraz na VAT, który jest zapisywany na osobnym subkoncie, z którego można regulować tylko podatki, ZUS, cło i akcyzę. Taki mechanizm ma zapobiec oszustwom VAT, zwłaszcza z wykorzystaniem „znikających podatników”.

MPP pomoże branży

Nowe rozwiązanie będzie kontynuacją oczyszczania branży z oszustów – przekonuje Związek Cyfrowa Polska, reprezentujący największe firmy z branży. Pozytywnie ocenia wprowadzenie split payment.

– Obowiązkowe stosowanie mechanizmu podzielonej płatności wpłynie na komfort działania uczciwych przedsiębiorców. Pomoże odbudować zaufanie pomiędzy kontrahentami, które przez ostatnie lata zostało nadszarpnięte poprzez działalność oszustów podatkowych – twierdzi prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik.  

Część przedsiębiorców obawia się, że obligatoryjny split payment nadwyręży ich płynność finansową, bo środkami przeznaczonymi na odprowadzenie VAT czy innych danin nie będzie można obracać w inny sposób. – Ustawodawca przewidział pewne ułatwienia dla przedsiębiorców. Gromadzone na specjalnym subkoncie pieniądze na odprowadzenie VAT można np. będzie wykorzystać do opłacenia składek ZUS, podatku dochodowego, akcyzy czy cła – odpowiada Michał Kanownik.

Zdaniem Cyfrowej Polski można spodziewać się, iż stosując obligatoryjny split payment przedsiębiorcy będą korzystali z tej metody także w innych transakcjach – nie objętych obowiązkiem MPP. Jedną z zachęt do jej stosowania jest m.in. zwolnienie z solidarnej odpowiedzialności w przypadku nieświadomego udziału w przestępstwach karuzelowych. Przedsiębiorcy otrzymają ponadto szybszy zwrot VAT (do 25 dni).

Do nowych przepisów przedsiębiorcy muszą dostosować strategie, budżety i systemy finansowo – księgowe.