Od 1 listopada trzeba obligatoryjnie stosować split payment w obrocie komputerami, telefonami komórkowymi i smartfonami, konsolami do gier, dyskami HDD i SSD, procesorami, tuszami i tonerami do drukarek i kopiarek, cyfrowymi aparatami fotograficznymi i kamerami oraz telewizorami. Mechanizm podzielonej płatności (MPP) jest obowiązkowy w transakcjach między płatnikami VAT o wartości od 15 tys. zł brutto. Zgodnie z tą zasadą przelew za fakturę jest dzielony na kwotę netto, którą przedsiębiorca może swobodnie dysponować, oraz VAT, przekazywany na osobne subkonto, do którego firma ma ograniczony dostęp. Z tego rachunku będzie można regulować VAT, PIT, CIT, składki ZUS, cło i akcyzę.

Ministerstwo Finansów przekonuje, że dzięki temu, iż środków z konta VAT z nie będzie można dowolnie przekazywać, MPP zlikwiduje karuzelowe wyłudzenia z pomocą znikających podatników. Tym samym na oczyszczeniu rynku z oszustów mają skorzystać uczciwi przedsiębiorcy.

Jednak nawet tym, którzy niekoniecznie mają coś na sumieniu, grożą kary za pomyłki. Jeżeli sprzedawca nie oznaczy faktury do zapłaty za towar rozliczany w MPP adnotacją "mechanizm podzielonej płatności" (nawet gdy dotyczy to tylko jednego produktu), grozi mu kara 30 proc. VAT z faktury. Gdy nabywca nie zapłaci w split payment mimo takiego obowiązku, również naraża się na sankcję 30 proc. VAT (od 1 stycznia 2020 r. dla nabywcy i sprzedawcy). Nie będzie mógł również uwzględnić wydatku w kosztach uzyskania przychodów (już od 1 listopada br.). Grożą też konsekwencje karno – skarbowe. Z drugiej strony przedsiębiorcy rozliczający się w MPP mają uzyskać szybsze zwroty VAT – w ciągu 25 dni.

Obowiązkowy MPP jednocześnie likwiduje odwrotne obciążenie VAT na elektronikę. Przy płatnościach poniżej 15 tys. zł można stosować split payment dobrowolnie lub zapłacić za fakturę w tradycyjny sposób.

Nowością w porównaniu z dotychczasowym dobrowolnym split payment obok dodatkowych opcji zapłaty z konta VAT jest możliwość wpłaty zaliczek przy obowiązkowym MPP,  stosowania MPP przy wzajemnych potrąceniach i kompensatach. Należności w split payment można regulować zbiorczym przelewem. Zagraniczne podmioty rozliczające VAT w Polsce muszą posiadać w kraju konto bankowe (lub w SKOK).

W związku z obowiązkowym split payment od 1 listopada zacznie obowiązywać nowa struktura JPK_FA(3) dla ksiąg podatkowych i dowodów księgowych.

Więcej informacji o mechanizmie podzielonej płatności w nowym numerze 10/2019 CRN Polska na str. 70 – 73.