Obowiązkowa podzielona płatność w handlu elektroniką ma wejść w życie 1 września 2019 r. – według projektu zmian w ustawie o VAT. Polega na tym, że należność od nabywcy jest dzielona na kwotę netto i VAT, który trafia na specjalne konto. Będzie można z niego opłacać tylko podatki (VAT, PIT, CIT), składki ZUS, cło i akcyzę. Celem jest zapobieganie wyłudzeniom VAT.

Dobrowolny split payment jest możliwy od 1 lipca 2018 r. Główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej ocenia, że wprowadzenie obowiązkowej podzielonej płatności niesie za sobą zagrożenie dla płynności finansowej, zwłaszcza w małych przedsiębiorstwach.

– Pomysł, by podzielona płatność była obligatoryjna dla wszystkich, nie jest najlepszy. Niektóre podmioty gospodarcze wolą wynegocjować ze swoimi klientami otrzymywanie płatności w zwykłej formie, ze względu na bezpieczną płynność finansową – powiedział serwisowi eNewsroom Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. – Mają poczucie, że mogą dysponować wszystkimi środkami, które spływają na ich rachunek. Kiedy płatność jest podzielona, w sposób naturalny część środków jest zablokowana. Kwoty spływające na wyodrębnione konta VAT-owe są duże, jednak przedsiębiorca nie ma do nich dostępu. Z tym nie tak łatwo sobie poradzić – ostrzega Soroczyński.

Obowiązkowy split payment ma objąć komputery, telefony komórkowe, w tym smartfony, konsole do gier wideo, materiały eksploatacyjne do drukarek, HDD i SSD, procesory, cyfrowe aparaty fotograficzne i kamery oraz telewizory.

Związek Cyfrowa Polska, reprezentujący największe firmy z branży, popiera nowe rozwiązanie. Jego zdaniem oczyści ono branżę z nieuczciwych graczy. Apeluje jednak do resortu finansów o zmiany w projekcie. Według niego zatory płatnicze złagodzi przywrócenie możliwości kwartalnego rozliczenia VAT.

W ocenie związku zbyt surowe są kary dla przedsiębiorców. Np. za niewypełnienie obowiązku zapłaty w MPP przedsiębiorcy grozi kara w wysokości 100 proc. VAT z faktury, a nabywca nie będzie mógł wrzucić wydatku koszty. Także 100 proc. kary z podatku grozi za brak odpowiedniej adnotacji na fakturze.