Obowiązkowej podzielonej płatności m.in. w obrocie elektroniką można spodziewać się już od lipca br. – wynika z zapowiedzi minister finansów Teresy Czerwińskiej dla "Dziennika Gazety Prawnej". Na obligatoryjny split payment zgodziła się już Komisja Europejska. W ocenie szefowej resortu akceptacja rady UE to zapewne formalność.

KE udzieliła derogacji na obligatoryjny split payment w handlu elektroniką w okresie od 1 marca 2019 r. do 28 lutego 2022 r. Dlatego resort zamierza bez zbędnej zwłoki docisnąć śrubę, aby maksymalnie wykorzystać ten okres.

Split payment jest dobrowolny od 1 lipca 2018 r. A przynajmniej dobrowolny częściowo – o jego zastosowaniu dla wybranych transakcji decyduje nabywca, a sprzedawca musi się dostosować. Dotychczas przedsiębiorcy nie garnęli się do korzystania z nowego rozwiązania, choć jego zastosowanie rośnie – w III kw. ub.r. rozliczono w MPP 7 proc. VAT, a w całej II poł. 2018 r. – blisko 10 proc.

W ramach MPP należność za fakturę jest dzielona na kwotę netto i VAT, który ląduje na odrębnym subkoncie.

Takie rozwiązania ma zapobiegać wyłudzeniom podatku. Przedsiębiorca ma jednak ograniczony dostęp do rachunku VAT. Stąd wiele firm obawia się problemów z płynnością finansową, skoro w praktyce otrzymują w ramach MPP na swoje konto zapłatę za towar lub usługę zmniejszoną o 23 proc. (kupując za pełną stawkę brutto). W warunkach permanentnych w polskiej gospodarce zatorów płatniczych kolejne ograniczenie płynności budzi obawy. Z drugiej strony podmioty rozliczające się w split payment mogą liczyć na szybszy zwrot VAT (w 25 dni).

Minister Czerwińska uspokaja, że wraz z wprowadzeniem obowiązkowej podzielonej płatności zostanie poszerzona opcja zapłaty z konta VAT także innych należności obok podatku odprowadzanego fiskusowi, w tym ZUS. Zapowiada również vacatio legis, tak by przedsiębiorcy mieli czas na przygotowanie się do nowego obowiązku. Wszystko wskazuje jednak na to, że firmy tego czasu nie dostaną dużo.

Związek "Cyfrowa Polska" popierając split payment, apeluje o zmiany w mechanizmie MPP uławiające jego stosowanie przedsiębiorcom i zwiększające skuteczność tego rozwiązania (m.in. większy automatyzm rozliczeń, poszerzenie MPP na transakcje w walutach obcych).