Liczba ofert pracy dla specjalistów IT szybko rośnie, ale dla pozostałych specjalizacji – spada za wyjątkiem logistyki. W 2019 r. kandydaci z branży IT otrzymali średnio aż 25 ofert pracy – o 8 więcej niż w 2018 r. – według badania Antal "Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy".  

Coraz więcej propozycji pracy dla ludzi IT ma związek z postępującą cyfryzacją przedsiębiorstw. W efekcie znalezienie dobrego fachowca to jeden z największych problemów polskich firm.

 

75 proc. z podwyżkami

Nic dziwnego, że podwyżki w 2019 r. wśród wszystkich branż najczęściej zostały przyznane specjalistom i menedżerom IT (tak twierdzi 75 proc. badanych), a pracowników działów IT wyróżnia duże zadowolenie z pracy (60 proc., więcej powodów do satysfakcji zgłaszają jedynie osoby od HR).

Mimo sporego popytu wynagrodzenia IT nie galopują w górę w takim tempie jak kilka lat temu. W razie zmiany pracy kandydaci oczekują w nowej firmie płacy wyższej średnio o 22 proc.

Kandydaci IT cenią także elastyczność czasu pracy i form zatrudnienia. W pozyskaniu fachowców istotny jest również szybki proces rekrutacyjny – firmy, które z powodzeniem pozyskują odpowiednich ludzi z branży, starają się by cały proces od otrzymania aplikacji do złożenia oferty nie zajął więcej niż 2 tygodnie – jak zauważa w raporcie Fabian Pietras, Business Unit Manager Antal IT Services. Pośpiech jest wskazany ze względu na dużo propozycji dla kandydatów IT.

 
3 powody zmiany pracy

Badani wszystkich branż pytani o to, co skłoniło ich do zmiany pracy, wskazywali najczęściej trzy przyczyny: lepsze możliwości rozwoju kariery, wyższe wynagrodzenie oraz złe zarządzanie w organizacji, którą opuszczają (po 41 proc. wskazań). Sporo pytanych zniechęca również zła atmosfera w firmie (31 proc.) i niejasna ścieżka awansu lub jego brak przez dłuższy czas (29 proc.).