Specjaliści IT wkrótce mogą pożegnać się z umowami B2B
Obecnie nawet 99 proc. firm IT mogą tworzyć osoby pracujące na kontraktach B2B.
Fachowcy mają zostać zmuszeni do pracy na etacie – według projektu.
Państwowa Inspekcja Pracy będzie mogła nakazać przekształcenie umowy cywilnoprawnej lub B2B w umowę o pracę, jeśli spełni one określone warunki. Przepisy o poszerzonych uprawnieniach PIP są w przygotowaniu. Dotychczas takie działanie mógł podjąć tylko sąd.
Ponadto niedługo prawdopodobnie zostanie zatwierdzona unijna dyrektywa regulująca pracę osób zatrudnianych za pośrednictwem platform cyfrowych. Nowe przepisy mają pomóc wychwycić, kto z pracujących na B2B faktycznie jest przedsiębiorcą, a kto w ocenie kontrolerów pracuje tak jak na etacie, choć prowadzi działalność gospodarczą (lub ma umowę cywilnoprawną).
Nawet 99 proc. firm IT w Polsce to samozatrudnieni?
Pracom nad nowymi regulacjami z niepokojem przyglądają się specjaliści i specjalistki IT – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. W branży zatrudnienie na kontrakcie B2B jest normą.
Według GUS na polskim rynku jest zarejestrowanych ponad 229 tys. działalności zajmujących się oprogramowaniem i informatyką, z czego ponad 99 proc. stanowią podmioty zatrudniające mniej niż 10 osób. Prawdopodobnie większość z tych małych przedsiębiorstw to osoby zatrudnione na umowach B2B.
https://crn.pl/aktualnosci/zarobki-it-32-tys-zl-w-najlepiej-oplacanej-specjalizacji/Ponadto nowe przepisy mogą nadejść w czasie, gdy jest mniej pracy w IT, spada dostępność ofert i zamykane są projekty, co grozi jeszcze większą stagnacją w branży.
Im wyższe stanowisko, tym większa popularność B2B
Jak tłumaczy ekspert, popularność B2B wynika z tego, że takie rozwiązanie cenią sobie zarówno zatrudniający, jak i zatrudniani. Pracodawcy unikają w ten sposób kosztów związanych z opłacaniem składek zdrowotnych i ubezpieczenia społecznego, a pracownicy i pracowniczki mogą liczyć na wyższe zarobki „na rękę”, z czego korzystają szczególnie osoby na wyższych stanowiskach, zarabiające kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.
Najwięcej ofert pracy na B2B w branży IT jest kierowanych od osób z dużym doświadczeniem – w I poł. 2024 r. 74 proc. ofert seniorskich zawierało propozycję zatrudnienia na kontrakcie B2B. Etat proponowano w 49,5 proc. ofert, umowę zlecenie w 1,14 proc., a umowę o dzieło w 0,33 proc. Procenty te nie sumują się do 100, ponieważ pracodawcy mogą proponować różne typy umów w jednej ofercie.
Wśród ofert dla początkujących specjalistów i specjalistek IT przeważają ogłoszenia oferujące umowę o pracę, jednak ofert B2B jest niewiele mniej.
Zmiany również w przepisach regulujących wymiar urlopu
W przypadku przejścia na etat, okres przepracowany na B2B lub umowę cywilnoprawną ma liczyć się do urlopu. Na początku 2026 r. ma wejść w życie ustawa zmieniająca te zapisy kodeksu pracy.
Podobne aktualności
Specjaliści IT krytycznie oceniają działania ekologiczne firm z branży
Firmy IT nie traktują poważnie wpływu, jaki wywierają na środowisko – zdaniem połowy pytanych specjalistów IT.
47 proc. firm IT w Polsce będzie rekrutować w IV kwartale
Wzrósł optymizm przedsiębiorstw z branży IT - wynika z danych.
Polskie firmy IT zamierzają powiększyć zespoły
Chęć rekrutacji nowych ludzi jest dużo większa niż na początku roku.