Wygląda na to, że zapotrzebowanie na fachowców IT na polskim rynku nie osłabnie. W drugiej połowie 2022 pracodawcy najczęściej planują rekrutować właśnie specjalistów w tej dziedzinie. Tak deklaruje 39 proc. z nich – według raportu Hays. Na 2 miejscu na liście potrzeb są ludzie od sprzedaży (29 proc.).

Jako główne powody rekrutacji przedsiębiorcy podają rozwój biznesu (49 proc.) i potrzebę znalezienia zastępstwa (42 proc.). Inne kwestie, jak zmiany strukturalne w firmie, mają marginalne znaczenie.

W sumie 92 proc. ankietowanych przedsiębiorstw zamierza zwiększać zatrudnienie w II poł. 2022 r. – według deklaracji z lipca br. Natomiast 97 proc. twierdzi, że w pierwszym półroczu prowadziło nabory.

Z tym że trudności w pozyskaniu nowych ludzi spodziewa się obecnie już 82 proc. firm, a więc o 8 pkt więcej niż na początku br.

Hamulec na podwyżki

83 proc. firm wskazało, że w pierwszym półroczu 2022 podwyższyło wynagrodzenia. Jednak w drugiej połowie roku taki zamiar ma już jedynie 46 proc. pytanych. Większość (53 proc.) chce pozostawić płace zespołów bez zmian. Takie deklaracje padają w sytuacji, gdy 63 proc. pracowników jest niezadowolonych z wysokości swojej płacy.

Co więcej, większość pytanych ocenia, że wynagrodzenie jest zarówno głównym czynnikiem, pomagającym pozyskać pracowników (69 proc.) jak i skłaniającym do zmiany pracodawcy (67 proc.). Kolejny odstraszający czynnik to brak możliwości rozwoju (38 proc.).

Najpopularniejszy wśród pracowników jest model hybrydowy, w ten sposób pracuje też największa grupa badanych (43 proc.), podczas gdy całkowicie zdalnie 29 proc.

———————————-

Dane zawiera raport Hays, „Rynek pracy 2022. Półroczny przegląd trendów”.