Według Antal International 19 proc. specjalistów i menedżerów IT, mających doświadczenie ze współpracą na zasadzie kontaktu, woli etat, a dla 24 proc. forma zatrudnienia nie ma znaczenia. Większość preferuje kontrakty, przede wszystkim ze względu na lepsze pieniądze – ponad połowa respondentów (51 proc.) wskazała warunki finansowe jako decydujące kryterium podejmowania kolejnego projektu. Reszta czynników ma znacznie mniejsze znaczenie. Możliwość uczestnictwa w bardzo interesującym przedsięwzięciu okazała się najistotniejsza dla 16 proc. osób, a praca za granicą – dla 5 procent. 

Z wynagrodzenia jest zadowolonych 92 proc. ankietowanych fachowców i menedżerów z branży IT. W przypadku 41 proc. respondentów zarobki wahają się w granicach 5-10 tys. zł netto miesięcznie, a 27 proc. kontraktorów otrzymuje 10-15 tys. zł. – Wysoki odsetek zadowolonych specjalistów i menedżerów notujemy niezależnie od otrzymywanego wynagrodzenia. Świadczy to o tym, że kontraktorzy uważają, że są opłacani adekwatnie do swoich kwalifikacji i umiejętności – komentuje Justyna Mazur, menedżer Antal International odpowiadająca za usługę zatrudnienia zewnętrznego, w tym również  IT. 

Według firmy rekrutacyjnej polscy kontraktorzy z branży IT są poszukiwani także na niemieckim rynku pracy. Ich wynagrodzenia zaczynają się od 100 euro dziennie. Współpracę na zasadzie kontraktów preferuje ponad 50 proc. kandydatów na stanowiska handlowe i menedżerskie u naszych zachodnich sąsiadów.