Zapotrzebowanie na specjalistów IT i ich wynagrodzenie wypłaszcza się do wcześniejszych poziomów. Zmieniając firmę fachowcy z branży mogą obecnie liczyć na 10-20 proc. większe wynagrodzenie. Na podobnym poziomie kształtowały się przeciętne podwyżki płac. Wyłączna praca zdalna odchodzi do przeszłości, a do branży coraz mocniej wkracza sztuczna inteligencja – wynika z Przeglądu Wynagrodzeń i Trendów 2024, opracowanego przez Michael Page.

Powrót do normalności

Według raportu w 2023 r. liczba projektów IT zmniejszyła się wobec czasu pandemii, a tym samym liczba rekrutacji powróciła do wcześniej znanych poziomów.

W związku z wyhamowaniem popytu globalni potentaci redukowali zatrudnienie. Polska jest jednak wciąż postrzegana jako lokalizacja, w której warto pozyskiwać ekspertów IT – twierdzi firma rekrutacyjna.

Nadal obserwowany jest wzrost wynagrodzeń, firmy poszukują pracowników, natomiast to nie jest już taki boom, jak do tej pory.

„Tę sytuację postrzegam jako normalizację rynku. Obecny rok, zmierzający powoli ku końcowi, był czasem, w którym wiele firm wstrzymało nieco działania rekrutacyjne, żeby zobaczyć co się będzie działo. Natomiast już powoli widzimy na horyzoncie, że przyszły rok prawdopodobnie będzie bardziej dynamiczny w tym zakresie” – mówi Piotr Jeziorski, Senior Associate Executive Manager, Michael Page Information Technology.

Śmiałe wejście AI

Dużym zainteresowaniem pracodawców cieszyli się w ostatnich miesiącach eksperci ds. rozwiązań chmurowych. Cloud engineer zatrudniony w oparciu o umowę o pracę mógł zarobić nawet 30 tys. zł brutto.

Firmy poszukiwały także software developerów, w szczególności specjalizujących się w Java i JavaScript.

Na duże zainteresowanie pracodawców mogli ponadto liczyć specjaliści w obszarach ERP i data science.

Przedstawiciele sektora z uwagą śledzili w tym czasie rozwój sztucznej inteligencji, starając się przewidzieć jej wpływ na rynek pracy w IT.

„Przede wszystkim ona stworzyła nowe stanowiska pracy – dla osób, które stricte zajmują się sztuczną inteligencją. Na przykład artificial inteligence engineer jest taką nową posadą” – mówi Patryk Jeziorski.

„Zwracam uwagę, że AI jest narzędziem, którym, przede wszystkim, trzeba umieć się posługiwać. Po drugie, wiadomo, że sztuczna inteligencja nie obejmie wszystkich obszarów. Raczej obserwujemy teraz, że ona zastępuje podstawowe role, np. w obsłudze klienta, takie proste, powtarzalne zadania – zauważa menedżer.

Fachowcy nie palą się do zmiany pracy

W 2023 r. kandydaci podchodzili z większą rezerwą do perspektywy zmiany miejsca pracy. Zwracali uwagę na możliwości rozwoju w nowej firmie, uwzględniając realizowane i planowane projekty, wykorzystywane technologie, a także ofertę pracodawcy w zakresie dofinansowania do szkoleń.

O ile przeciętne podwyżki to ok. 10 – 20 proc, to najwięcej zyskali w br. specjaliści od cyberbezpieczeństwa, chmury, rozwoju oprogramowania i data science.

Schyłek pracy zdalnej?

Co ciekawe, w 2023 r. przybywało firm, które akceptowały pracę zdalną tylko w ograniczonym zakresie. Zwłaszcza młodym spółkom, budującym kulturę organizacyjną, zależało na obecności pracowników w biurze przynajmniej w wybrane dni tygodnia.

„Dużo łatwiej buduje się kulturę organizacyjną firmy, kiedy zespół faktycznie pracuje w biurze. Jest lepsza wymiana informacji, szybciej wdrażają się nowe osoby dzięki płynnemu przepływowi wiedzy. Prawda jest taka, że kiedy ktoś pracuje z domu, to mniej identyfikuje się z firmą” – uważa Patryk Jeziorski.

Jak dodaje, budowanie kultury organizacyjnej jest bardzo ważne zwłaszcza dla nowych podmiotów, które wchodzą do Polski, lub dopiero tworzą struktury.

Ludzie nie mają ochoty wracać do biura

Michael Page przewiduje, że firmy, które wprowadziły pracę zdalną, w 2024 r. napotkają trudności, próbując ponownie gromadzić pracowników w biurach.

Autorzy badania zapowiadają więc utrwalenie się modelu hybrydowego. Niektórzy pracodawcy rozważają wprowadzenie wyłącznej pracy zdalnej w formie benefitu, zyskując dodatkowy, poza wyższym wynagrodzeniem, argument przy zatrudnianiu kandydatów.

To wyraźny trend, który w najbliższych miesiącach będzie się umacniał  – zdaniem firmy rekrutacyjnej.