Chmurowy lider rośnie ostatnio wolniej niż jego najwięksi konkurenci. W II kw. 2023 r. zwiększył sprzedaż o 12 proc. r/r, do 22,1 mld dol. i jest to najniższe tempo od lat.

„Wzrost AWS ustabilizował się, gdy klienci zaczęli przechodzić od optymalizacji kosztów do wdrażania nowych obciążeń” – twierdzi CEO Amazona, Andy Jassy.

Dużą część biznesu AWS-u napędzają już nowe technologie, jak AI i uczenie maszynowe. Gigant chce być w długoterminowej perspektywie partnerem dla klientów, którzy wdrażają projekty związane z generatywną sztuczną inteligencją.

Koszty o 2,7 mld dol. w górę

Zysk operacyjny AWS-u w II kw. 2023 r. spadł o 6 proc., 5,4 mld dol. To głównie skutek wzrostu kosztów operacyjnych aż o ok. 2,7 mld dol. wobec II kw. 2022 r.

Dołek okazał się jednak mniejszy niż w I kw. 2023 r., gdy zysk AWS-u spadł o ponad 20 proc. r/r (a obroty o 16 proc.).

Firma informowała po I kwartale bieżącego roku o optymalizacji wydatków na chmurę przez klientów, w odpowiedzi na te trudne warunki ekonomiczne. Co więcej, zespoły AWS-u miały pomagać klientom w tej optymalizacji, budując długoterminowe relacje, co też może wyjaśniać niższą dynamikę wzrostu przychodów.

Cały Amazon zwiększył przychody o 11 proc. w II kw. 2023 r., do 134,4 mld dol., co oznacza sprzedaż o ok. 13 mld dol. większą niż w II kw. 2022 r. Zysk operacyjny urósł prawie dwukrotnie, do 7,7 mld dol. Dobre wyniki to w dużej mierze zasługa większych zakupów internetowych przez amerykańskich klientów.