Spadek sprzedaży wstrząsnął Top 10 producentów półprzewodników
Takiego zjazdu na rynku nie było od 20 lat.
Mimo dołka, widać silny popyt na półprzewodniki dzięki generatywnej sztucznej inteligencji.
W I kw. 2023 r. przychody na rynku półprzewodników spadły piąty kwartał z rzędu, tym razem o 9 proc. kw/kw (wobec IV kw. 2022 r.), do 120,5 mld dol. – według Omdia. To najdłuższy odnotowany okres spadku, odkąd ta firma zaczęła śledzić rynek w 2002 r.
Warto jednak pamiętać, że nie widziany dotąd zjazd następuje po gwałtownym wzroście, gdy rynek osiągał rekordowe obroty w każdym kwartale między IV kw. 2020 r. a IV kw. 2022 r. w następstwie popytu spowodowanego pandemią.
Rynek pamięci zubożał o 24 mld dol.
Rynek pamięci i MPU (Motion Processing Unit) to główne obszary rynku półprzewodników, które przyczyniają się do spadku.
Rynek MPU w I kw. 2023 r. był warty 13,1 mld dol., czyli skurczył się do 65 proc. swojej wielkości z I kw. 2022 r. W porównaniu r/r z bilansu przychodów wyparowało 7 mld dol.
Jeszcze gorzej radził sobie rynek pamięci, na którym w I kw. 2023 r. sprzedaż wyniosła 19,3 mld dol., co stanowi zaledwie 44 proc. z I kw. 2022 r. Obroty producentów stopniały aż o 24 mld dol.
W sumie rynki MPU i pamięci spadły o 19 proc. w I kw. 2023 r., ściągając w dół bilans całego rynku półprzewodników o 9 proc.
„Rynek półprzewodników jest nękany brakiem popytu, który utrzymuje się od wielu kwartałów i skutkuje spadkiem cen wielu komponentów” – komentuje Cliff Leimbach, starszy analityk Omdia.
Jak jednak zauważa, widać silny popyt dzięki generatywnej sztucznej inteligencji. Nvidia odnotowała spory wzrost przychodów, będąc liderem w tej dziedzinie, podczas gdy inni producenci nie wykorzystali jeszcze w podobny sposób tego potencjału.
Duże przetasowania w czołówce
Dołek w segmencie pamięci w ciągu ostatnich trzech kwartałów zmienił rankingi udziału w całym rynku półprzewodników. Rok temu trzema z pięciu największych marek pod względem przychodów była wielka trójka dostawców DRAM: Samsung, SK Hynix i Micron. Spośród nich w pierwszej dziesiątce pozostał tylko Samsung. Ostatni raz SK Hynix i Micron nie zmieścili się w Top 10 w 2008 r., co pokazuje problemy, z jakimi borykają się firmy skoncentrowane na pamięciach.
Dla odmiany Nvidia przekroczyła szacunki dotyczące siły generatywnych czipów AI ze względu na duży popyt.
Infineon awansował w tym roku do pierwszej dziesiątki po wzroście o 11 proc. dzięki mocnej pozycji w sektorze motoryzacyjnym.
Podobne aktualności
„Branża foundry wykazała się odpornością”
Przychody rosną dzięki popytowi na AI. Analitycy wskazują, co jest dobrą wróżbą dla branży na 2025 rok.
Branża półprzewodników odnotowuje duże wzrosty
Producenci pamięci napędzają wzrost rynku, ponieważ popyt na AI gwałtownie idzie w górę.