Hurtowa cena smartfona w tym roku wyniesie średnio 310 dol. (ok. 1,2 tys. zł). To najwyższy poziom od 9 lat – informuje Strategy Analytics. W 2020 r. przeciętna stawka wyniosła 279 dol. (ok. 1,1 tys. zł).

Przewiduje się, że przychody ze sprzedaży hurtowej smartfonów w 2021 r. zwiększą się o 20 proc., do 435 mld dol., choć ilościowo wzrost wyniesie 9 proc. r/r., co wskazuje, że średnia cena sprzętu poszła w górę w br.

Rosnące ceny to efekt kilku czynników: przechodzenia użytkowników na sprzęt z 5G, problemów z łańcuchem dostaw, jak również pojawienia się innowacji, typu modele z giętkim ekranem.

Sprzęt premium najbardziej pożądany

Ponadto większy udział w zakupach uzyskuje sprzęt z wyższej półki, od 600 dol. (ok. 2,4 tys. zł) w górę. Analitycy spodziewają się, że ten lukratywny segment przyniesie dostawcom w tym roku aż o 48 proc. wyższe przychody w hurcie niż w ub.r., przy wolumenach większych o 34 proc. To najlepszy wynik we wszystkich segmentach cenowych.

Będzie taniej, ale na krótko

Analitycy spodziewają się jednak, że w 2022 r. stawki hurtowe za smartfony powoli spadną, do średniego poziomu 300 dol. Jako powody wskazano poprawę zaopatrzenia w komponenty, co powinno obniżyć ich ceny, jak również szerszy udział w nowej ofercie modeli ze średnich półek cenowych. Jednocześnie przychody na całym rynku w 2022 r. będą wyższe niż w 2021 r., sięgając 454 mld dol. – według prognozy.

Warto wykorzystać okazję na zakupy w przyszłym roku, bo od 2023 r. smartfony znów zaczną drożeć – uprzedza Strategy Analytics. Trend ruchu cen hurtowych w górę jest przewidywany na lata 2023 – 2025.

Średnie ceny i przychody z hurtowej sprzedaży smartfonów na świecie

Źródło: Strategy Analytics