Na początku roku doszło do cyberataków na Uniwersytet Zielonogórski, Radio Zachód i Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy. Stała za nimi grupa Akira, prawdopodobnie powiązana z Rosją – wynika z ustaleń śledczych. Postępowanie w tej sprawie prowadzi prokuratura w Zielonej Górze.

Według niej sprawcy zablokowali systemy informatyczne wymienionych podmiotów i zażądali ponad 750 tys. dol. okupu (ok. 3 mln zł) za ich odblokowanie.

Do ataku na Centrum Przetwarzania Danych Uniwersytetu Zielonogórskiego doszło w nocy z 5 na 6 stycznia br. Zostały zablokowane wszystkie serwisy działające w środowisku wirtualizacji utrzymywanym w tym ośrodku. Nie działała poczta, system centralnego druku, pobierania kluczy z depozytora, systemy biblioteczne. W kolejnych dniach systemy były odzyskiwane i ponownie uruchamiane.

Według prokuratury Akira odpowiada za szereg ataków w krajach Unii Europejskiej oraz w USA. Ataki ransomware przeprowadziła przy użyciu trojana o nazwie Akira. W sprawie podjęto międzynarodową współpracę. Jeśli sprawców uda się postawić przed obliczem sprawiedliwości, to grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.