Śledczy postanowili zamknąć sprawę sklepu internetowego Vitamedia.pl. Prokuratura rejonowa Warszawa Wola zdecydowała o umorzeniu postępowania. Powodem jest niewykrycie sprawców.

Z informacji prokuratury wynika, że decyzja zapadła już w czerwcu 2020 r., natomiast teraz została ogłoszona. Postanowienie podlega zaskarżeniu i zostanie doręczone pokrzywdzonym, którzy o to się zwrócą w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Sklep www.vitamedia.pl pojawił się w sieci wiosną 2020 r. Działalność gospodarczą zarejestrowano w Olsztynie. Oferował głównie smartfony po cenach wyraźnie niższych od rynkowych, nawet o ok. 30 proc. Formą płatności były jedynie przedpłaty. Szybko okazało się, że klienci, którzy zrobili przelewy, nie otrzymują towaru ani zwrotu środków, a kontakt ze sprzedawcą urwał się. Oszukani ludzie zgłaszali się do prokuratury i na policję.

Według prokuratury śledztwo dotyczyło doprowadzenia w okresie od 1 do 29 maja 2020 r. w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, szeregu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, za pośrednictwem e-sklepu www.vitamedia.pl, poprzez wprowadzenie pokrzywdzonych w błąd co do zamiaru i możliwości wywiązania się z zawartych umów sprzedaży telefonów komórkowych.

Są to czyny z art. 286 § 1 kk (oszustwo) zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Wygląda jednak na to, że nieuchwytny sprawca nie musi martwić się konsekwencjami.