W II kw. 2021 r. pamięci DRAM podrożeją przeciętnie o 13 – 18 proc. wobec I kw. 2021 r., biorąc pod uwagę stawki kontraktowe – prognozuje Trendforce.

Nawet 20 proc. podwyżki serwerowych DRAM

To skutek dużego popytu, zwłaszcza w segmencie centrów danych. Dostawcy serwerów będą gromadzić zapasy, m.in. z powodu niepewności związanej z pandemią wolą mieć pełne magazyny. Dlatego serwerowe moduły mogą podrożeć aż o 20 proc. w II kw. br.

Do 18 proc. w górę na DRAM do PC

Ponadto stwierdzono niski poziom zapasów podzespołów u producentów PC (wystarczą na 4-5 tygodni), więc przewiduje się, że w najbliższych miesiącach będą oni zamawiać więcej pamięci. Tu wzrost cen DRAM nie powinien przekroczyć 18 proc.

Jakby tego było mało, także tzw. konsumencki DRAM sporo podrożeje według prognozy – o ok. 20 proc. Ten z kolei jest potrzebny w telewizorach czy domowych urządzeniach sieciowych.

Tak duże podbicie stawek za DRAM może więc przełożyć się na ceny sprzętu, zwłaszcza, że ceny SSD też pną się w górę.

Na większe zapotrzebowanie nałożył się widoczny od lat rynkowy cykl wahań cen. Obecnie ma miejsce faza wzrostu. Dlatego DRAM podrożeje w II kw. bardziej, niż w kończącym się I kwartale (3 – 8 proc. według szacunku). Ceny będą rosnąć w przewidywalnej przyszłości – zapowiadają analitycy.