Media Markt i Saturn w Niemczech zmniejszą zatrudnienie nawet o 1 tys. stanowisk do jesieni 2022 r. Prawdopodobnie 13 marketów zostanie zamkniętych (na 419 obecnie działających) – poinformował Der Spiegel powołując się na list korporacji do pracowników.

Zmiany wyjaśniono wpływem pandemii na zachowania klientów. Coraz częściej wybierają oni zakupy online, stąd decyzja o ograniczeniu liczby sklepów stacjonarnych. W IV kw. 2020 r. globalna sprzedaż internetowa Ceconomy wzrosła o 116 proc. rok do roku, osiągając 30 proc. udziału w obrotach (2,3 mld euro).

W sierpniu 2020 r. Ceconomy, do którego należy MediaMarktSaturn, uruchomiło plan restrukturyzacji, który zakłada ujednolicenie struktur i procesów, a także likwidację do 3,5 tys. stanowisk w całej Europie oraz zamknięcie 14 nierentownych marketów. Zmiany mają przynieść blisko 100 mln euro rocznych oszczędności.

Jeden sklep zamykany w Polsce

Alpay Güner, CEO MediaMarktSaturn w Polsce, nawiązując do doniesień z Niemiec, zapowiada zamknięcie wkrótce jednego sklepu stacjonarnego w naszym kraju (nie uzyskaliśmy informacji na temat ewentualnych zwolnień). Z komentarza wynika natomiast, że jest to efekt standardowych w korporacji, bieżących analiz.

„Optymalizujemy i modernizujemy sieć sklepów stacjonarnych, które stanowią trzon naszej działalności. Będziemy inwestować w nowe formaty sklepów, przeglądać aktualne powierzchnie. Z końcem kwietnia zamkniemy sklep we Włocławku, co zostało poprzedzone wnikliwą analizą. Na bieżąco dokonujemy przeglądu portfolio naszych sklepów, co jest związane ze zwykłą ewolucją i rozwojem środowiska handlu detalicznego, tak jak powinien to robić każdy silny, odnoszący sukcesy detalista. Jest to normalny proces biznesowy, przeprowadzany każdego roku” – wyjaśnia Alpay Güner.

W końcu ub.r. w Polsce działało 88 sklepów Media Markt. CEO podkreśla również dalszą koncentrację na wielokanałowym rozwoju firmy, aby docierać z ofertą do szerokiej grupy klientów.

„Cały czas inwestujemy we wszystkich tych obszarach i rozwijamy naszą działalność, szczególnie w zakresie naszych kompetencji cyfrowych, procesów logistycznych i poszerzania oferty usług” – twierdzi CEO.

W roku finansowym 2019/2020, zakończonym 30 września 2020 r. obroty Ceconomy na polskim rynku wyniosły 912 mln euro, o 6 proc. mniej niż w roku 2018/2019. Sprzedaż liczona w złotych (4,17 mld zł) była natomiast o ok. 4 proc. mniejsza niż rok wcześniej.