Skarbówka łagodniejsza dla firm?
Zapowiedź rewolucyjnej zmiany: to nie przedsiębiorca ma udowadniać swoją niewinność, to skarbówka będzie musiała wykazać, że popełnił on nadużycia.
Zasadniczą zmianę podejścia do kontrolowanych przedsiębiorców zaleca Piotr Walczak, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej (nowego organu powołanego w marcu br.) w wytycznych dla dyrektorów izb skarbowych i naczelników urzędów celno-skarbowych. Otóż wiceszef nowej skarbówki stwierdza, że to organ skarbowy ma udowodnić, że przedsiębiorca świadomie brał udział w oszustwie podatkowym lub też nie dochował należytej staranności, aby upewnić się, że nie uczestniczy w przestępczych transakcjach. Obecnie w razie wątpliwości organów skarbowych, np. decyzji o blokadzie zwrotu VAT-u, w praktyce to przedsiębiorca musi udowadniać swoją niewinność.
Ponadto w nowych wytycznych zaleca się kontrolerom, by nie przeciągali postępowań. Z drugiej strony nie powinni jednak karać na siłę kogo się da. Wiceszef KAS zaleca także zmianę podejścia kontrolerów do karania firm uczestniczących nieświadomie w karuzelach VAT-owskich. Obecnie kontrola skarbowa nie mogąc znaleźć sprawców przestępstw żąda uregulowania wyłudzonego podatku od tych firm w łańcuchu dostaw, z których można ściągnąć jakiś majątek.
Piotr Walczak stwierdza, że "za nieprawidłową należy uznać odmowę skorzystania z prawa do odliczenia przez podatnika, który nie wiedział i nie mógł wiedzieć, że w ramach danej transakcji dostawca dopuścił się przestępstwa lub że inna transakcja w łańcuchu dostaw, dokonana przed transakcją przeprowadzoną przez owego podatnika lub po niej, miała miejsce z naruszeniem przepisów o podatku VAT."
Dodaje, że to skarbówka ma udowodnić w takiej sytuacji świadomy udział podatnika w oszustwie lub nie dochowanie należytej staranności. Dopiero w takiej sytuacji odpowiedni organ może odmówić prawa do odliczenia VAT.
Skarbówka ma wdrożyć wytyczne do końca maja br.
Źródło: skarbowcy.pl
Podobne aktualności
Polski Ład: skarbówka będzie kontrolować w każdym czasie
Zmienią się przepisy dotyczące kontroli przedsiębiorców. Mogą wpędzić firmę w kłopoty.
Komputronik: skarbówka chce miliona
UCS wydał decyzję w sprawie CIT za rok 2015. Oczekuje od Komputronika ekstra dopłaty 1 mln zł.