Komputery z zaawansowanymi procesorami, dużą ilością RAM, nośnikami SSD oraz hybrydowymi (HDD i SSD) generują znaczną i rosnącą część sprzedaży PC dla konsumentów – według ustaleń GfK dotyczących globalnego rynku komputerów, które zostaną opublikowane na IFA 2018.

Z danych GfK wynika, że w I poł. 2018 r. sprzedaż desktopów konsumenckich spadła o 14 proc., a komputerów przenośnych – o 9 proc. w ujęciu ilościowym.

Jednak rosnące średnie ceny PC ustabilizowały przychody, które zmniejszyły się w skali globalnej o 5 proc. do 2 mld euro w przypadku komputerów stacjonarnych oraz o 4 proc., do 13,3 mld euro dla komputerów przenośnych.

W Europie Środkowej wartość sprzedaży na rynku PC wzrosła o 9 proc.

Z jednej strony wpływ na obroty miały ceny komponentów – co z kolei przełożyło się na ceny urządzeń, ale przychody zwiększyły się również dzięki zapotrzebowaniu klientów na sprzęt o większej wydajności i lepszej jakości, jak również cechujący się atrakcyjnym wyglądem.

W przypadku komputerów przenośnych średnia cena sprzedaży w I poł. 2018 r. wzrosła o 5 proc., a dla stacjonarnych – o 7 proc., osiągając odpowiednio 602 euro (ok. 2,6 tys. zł) i 527 euro (ok. 2,3 tys. zł). Rosnące średnie ceny komputerów gamingowych, a do tego ich coraz większy udział w rynku, jeszcze wzmocniły trend wzrostu ASP.

"Zapotrzebowanie konsumentów na wydajność było głównym czynnikiem stabilizującym i zwiększającym obroty ze sprzedaży komputerów" – twierdzi Pavlin Lazarov, ekspert GfK.

Według niego mimo iż cykle wymiany PC mogą z czasem wydłużać się, wydajność urządzeń oraz atrakcyjny wygląd nadal powinny mieć pozytywny wpływ na obroty na rynku. Dotyczy to głównie modeli premium.

Przychody ze sprzedaży laptopów z procesorami wysokiej klasy zwiększyły się według GfK o 2 proc., generując prawie dwie trzecie obrotów w I poł. 2018 r. Jest to głównie efekt popularności modeli gamingowych. W ich przypadku przychody poszły w górę o 32 proc. rok do roku. Europa Zachodnia miała 37 proc. udziału w obrotach notebooków gamingowych o wysokiej wydajności w I poł. 2018 r.

Udział w przychodach z komputerów stacjonarnych modeli z procesorami wysokiej klasy osiągnął prawie 60 proc., również głównie dzięki popytowi na modele dla graczy (+26 proc.). W przypadku pozostałych urządzeń wzrost był 3-procentowy. Jak ustaliło GfK, zapotrzebowanie na większą wydajność sprawia, że chętniej kupowane są PC z rozbudowaną pamięcią. Sprzęt wyposażony w co najmniej 8 GB RAM generował ponad 61 proc. obrotu zarówno w segmencie notebooków, jak i desktopów.

Komputery stacjonarne z hybrydowym dyskiem twardym generowały już prawie jedną trzecią obrotów w segmencie desktopów. Modele z nośnikami o pojemności ponad 1000 GB odpowiadały za 68 proc. obrotu ze sprzedaży konsumenckiej w pierwszych sześciu miesiącach 2018 r.

Komputery mobilne z SSD, które nie są przeznaczone dla graczy, zwiększają sprzedaż ultracienkich notebooków. Już 40 proc. urządzeń sprzedanych od stycznia do czerwca br. miało na pokładzie SSD, a przychody z ich zbytu stanowiły połowę całkowitego obrotu w segmencie komputerów mobilnych, które nie są przeznaczone dla graczy.

GfK odnotowuje, że w związku z popularnością gier komputerowych rosną wymagania co do wydajności i niezawodności sieci domowych. Przyczynia się do tego zwłaszcza VR. Przychody ze sprzedaży zestawów VR do komputerów w 10 krajach UE i Rosji osiągnęły dwucyfrowy wzrost, do sumy ponad 20 mln euro w I poł. 2018 r. Wraz z wprowadzeniem bezprzewodowych samodzielnych okularów VR zainteresowanie produktami tego rodzaju może jeszcze się zwiększyć – uważają analitycy.