Siemens planuje przejąć firmę Aimsun specjalizującą się w tworzeniu oprogramowania dla inteligentnych systemów transportowych (ITS). Aimsun pozostanie oddzielną spółką w pełni kontrolowaną przez Siemensa. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca kwietnia tego roku. Nie została podana jej wartość.

Hiszpańska firma tworzy oprogramowanie, które symuluje ruch uliczny na planowanych projektach konstrukcyjnych. Opracowuje także rozwiązania, które w czasie rzeczywistym pomagają optymalizować ruch uliczny i przewidywać pojawienie się korków na ulicach. Z jej usług prognostycznych korzysta obecnie ponad 4,6 tys. użytkowników w 79 krajach.

 – To przejęcie to strategiczny ruch, umacniający naszą pozycję na rynku ITS, coraz bardziej zależnym od rozwiązań opartych na przetwarzaniu danych – powiedział Markus Schlitt, dyrektor pionu ITS, branży Mobility w Siemens AG. Umocnieniu pozycji firmy w obszarze automatyzacji ruchu drogowego i kolejowego służyło również niedawne przejęcie firmy HaCon, dostawcy oprogramowania dla transportu publicznego i logistyki.