Rynek sieci jako usługi (Network-as-a-Service) powiększy się niemal 4-krotnie w ciągu 5 lat, z 10,4 mld dol. w 2021 r. do 37,5 mld dol. w 2026 r. – według MarketsandMarkets.

Tym samym coroczny wzrost wydatków wyniesie średnio 29,4 proc. Dane obejmują LAN, WLAN, WAN, rozwiązania do komunikacji i współpracy oraz bezpieczeństwo sieci w modelu as-a-service.

Jak argumentują analitycy, wraz z migracją przedsiębiorstw do chmury i wdrażaniem nowych technologii, musi ulec zmianie sposób projektowania i konfigurowania infrastruktury sieciowej. Model usługowy, rozliczany za zużycie lub w subskrypcji, stał się nowym sposobem elastycznego korzystania z infrastruktury przez przedsiębiorstwa. Stworzył również możliwości współpracy dostawców usług internetowych z CSP i innymi partnerami w zakresie opracowywania i dostarczania usług. 

Bezpieczeństwo będzie rosło najszybciej

Przewiduje się, że najszybciej w ciągu najbliższych 5 lat będą zwiększać się wydatki na usługi bezpieczeństwa sieci (jak ochrona przed złośliwymi atakami, polityki bezpieczeństwa, firewall-as-a-service, bezpieczne bramy sieciowe, kontrola dostępu, bezpieczne DDI)

Jak zauważono, zmieniający się model biznesowy i infrastruktura sieci hybrydowej stanowią wyzwania dla firm w zakresie odpowiedniej ochrony.

MŚP głębiej sięgną do kieszeni

Prognoza wskazuje na MŚP jako na klientów, którzy inwestycje w Network-as-a-service będą zwiększać w najszybszym tempie do 2026 r. Chodzi tutaj o przedsiębiorstwa liczące mniej niż 1 tys. pracowników.

Podobnie jak międzynarodowe korporacje, MŚP na rynkach wschodzących przechodzą z modelu własności do modelu opartego na subskrypcji – twierdzi MarketsandMarkets.

Jak zauważono, małe i średnie firmy borykają się z niskimi budżetami na sieciówkę. Jednak dostępność usług w chmurze i modelu as-a-service pozwoliła im skupić się na transformacji cyfrowej, umożliwiając korzystanie z nowych technologii, takich jak cloud computing, analityka, internet rzeczy, SDN. Ponadto małe firmy postawiły na mobilność.

Według analizy model NaaS przyniósł korzyści większości MŚP, ponieważ odciąża je od zarządzania całą infrastrukturą sieciową, przy niższych kosztach dla zespołów obsługujących sieć.