Wartość rynku NaaS (Network as a Service) w ciągu 5 lat zwiększy się 3,5-krotnie, z 13,2 mld dol. w 2022 r. do 46,6 mld dol. w 2027 r. – według MarketsandMarkets, co przełoży się na średni wzrost co roku o 19 proc. Analitycy podsumowują wydatki na LAN, WLAN, WAN, komunikację i współpracę oraz na bezpieczeństwo sieci.

Komentując prognozę argumentują, że VPN-y, łącza MPLS i inne przestarzałe ich zdaniem architektury sieciowe można zastąpić NaaS, który dodatkowo zajmie pozycję lokalnej infrastruktury sieciowej, takiej jak urządzenia równoważące obciążenie i zapory sieciowe.

Oczekuje się, że wydatki do 2027 r. najbardziej urosną w segmencie bezpieczeństwa sieci. Jeśli chodzi o typ klientów, to najszybciej mają piąć się w górę nakłady MŚP – według prognozy.

Ma je przekonać do NaaS optymalizacja procesów operacyjnych. Łącząc przetwarzanie w chmurze, automatyzację i wirtualizację, powstał system dystrybucji, który znacznie taniej i niezawodnie zapewnia obsługę połączeń dla małych przedsiębiorstw – twierdzi MarketsandMarkets. Ponieważ małe firmy przechodzą na automatyzację, chmurę i eksperymentują z najnowocześniejszymi technologiami cyfrowymi, zwiększą swoje inwestycje w IT, co będzie korzystne dla dostawców NaaS – zdaniem analityków.