Shopee zamyka swój serwis sprzedażowy w Polsce. „Z żalem informujemy, że platforma Shopee Polska kończy działalność 13 stycznia o godzinie 23:59”. Kto chce jeszcze złożyć zamówienie, musi się spieszyć, by zdążyć przed tym terminem.

Shopee weszło na polski rynek we wrześniu 2021 r. – jako pierwszy w Europie. Właściciel platformy, korporacja Sea Limited z siedzibą w Singapurze, liczyła, iż nasz kraj będzie przyczółkiem do ekspansji na rynki europejskie. Shopee działa od 2015 r., głównie w Azji i Ameryce Łacińskiej – twierdzi, iż jest największą platformą e-commerce w Azji Południowo – Wschodniej i na Tajwanie.

Trzeba przyznać że singapurska platforma wypracowała w ciągu ponad roku duży zasięg i rozpoznawalność w naszym kraju. W listopadzie ub.r. Shopee miało w Polsce 10,9 mln użytkowników (dane Gemius Mediapanel dla PAP), za Allegro, ale wyprzedziło m.in. dłużej obecnych w Polsce Aliexpress i Amazona. W czerwcu br. nawiązano strategiczne partnerstwo z InPostem.

W październiku ub.r. doszło do zwolnień w polskim oddziale. Była to zresztą część redukcji, jakie firma przeprowadzała globalnie, co wyjaśniano koniecznością dostosowania się do zmieniającej się sytuacji gospodarczej na świecie. Jeszcze pod koniec roku jeden z dyrektorów firmy w Polsce informował iż „stabilnie rośniemy”, mówił o planach rozwoju (jak utworzenie Strefy Marek na platformie), przyznając że „początek 2023 roku upłynie pod znakiem wyzwań”.

Polska spółka Shopee w 2021 r. miała 27,6 mln zł straty (głównie z powodu kosztów działalności operacyjnej w wysokości ponad 27 mln zł). Wyniki za 2022 r. nie są znane.

Globalnie w III kw. 2022 r. przychody Shopee wzrosły o 39 proc., do 1,6 mld dol., a wartość zamówień (GMV) o blisko 17 proc., do ponad 19 mld dol. Wynik EBIDTA był natomiast blisko 0,5 mld dol. na minusie. Strata zmniejszyła się wobec ub.r.