Sharp Corporation obchodzi swoje 110 urodziny. Z tej okazji Sharp Europe poinformował o inwestycjach i planach.

Otóż firma kontynuuje transformację. Sharp Europe poszerzył ofertę o usługi IT. Obecnie oferuje zintegrowaną gamę biznesowych usług technologicznych, wykraczających daleko poza urządzenia wielofunkcyjne i monitory.

Rozwijając ten segment producent przejął dostawców usług IT: Complete IT w Wielkiej Brytanii i IT Point w Szwajcarii. Planuje rozwój usług IT dzięki kolejnym przejęciom. Zapowiada, że poinformuje o nich w 2023 r.

Aby transformacja ta mogła się dokonać, w ciągu ostatnich dwóch lat firma poczyniła znaczne inwestycje w nowe produkty i usługi. Dzięki przejęciu DynaBook (dawny biznes PC Toshiby) przez Sharp Corporation, firma oferuje teraz gamę laptopów dopasowanych do potrzeb hybrydowych miejsc pracy.

Sharp spodziewa się w nadchodzących latach wzrostu sprzedaży „laptopów jako usługi”.

Od ołówka do globalnego gracza

Sharp został założony w 1912 r. Początkowo jako… warsztat obróbki metalu. Nazwa marki pochodzi od „Ever Ready Sharp Pencil”, ołówka z mechanizmem typu twist.

Firma ma za sobą długą historię innowacji. Oto kilka przykładów. W 1964 r. Sharp opracował pierwszy na świecie w pełni tranzystorowy kalkulator. W 1972 r. (czyli równo 50 lat temu) wszedł na rynek urządzeń drukujących, oferując kopiarkę biurową. W 2000 r. wprowadził pierwszy telefon komórkowy z aparatem fotograficznym. W 2001 r. poszerzył ofertę o telewizory LCD marki AQUOS.

Firma stworzyła również pierwszy na świecie, ogólnodostępny monitor 8K, a w 2019 r. wprowadziła na rynek pierwszy certyfikowany monitor wspierający współpracę w systemie Windows.

Sharp jest obecnie również jednym z największych na świecie producentów fotowoltaiki. Tą technologią zajmuje się od 60 lat. W tym czasie wyprodukował ponad 50 mln modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 16,5 GW, co przekłada się na redukcję emisji CO2 na poziomie 179 Mt.

Ostatnio kontynuując inwestycje w R&D, w 2020 r. Sharp wprowadził technologię oczyszczania powierza Plasmacluster.