Problemy z Windows i aplikacjami na ten system znajdują się na szczycie listy wezwań do naprawy, jakie otrzymuje amerykański serwis Rescuecom. Tak wynika z nowego raportu i pod tym względem sytuacja nie zmieniła się w porównaniu z poprzednimi latami.

Kłopoty zgłaszane przez użytkowników są związane głównie z Windows 10. Rescuecom przyznaje, że w ciągu ostatnich 5 lat Microsoft ciężko pracował, aby zapewnić aktualizacje rozwiązujące niektóre z problemów, ale, jak zauważa, upgrade'y nigdy nie są idealne.

"Można by pomyśleć, że po latach rozwiązywania problemów i projektowania mogliby znaleźć sposoby na rozwiązanie tych kłopotów od samego początku, ale niestety tak nie jest" – stwierdza serwis.

Według Rescuecom jednym z najczęstszych zgłaszanych problemów z Windows jest to, że po aktualizacji system nie uruchamia się poprawnie. Część sygnalizowanych kłopotów nie zawsze jest jednak trudna do rozwiązania. Np. użytkownicy narzekają, że ich komputery działają wolno. Wyjaśnieniem może być zbyt wiele elementów startowych lub zbyt wiele jednocześnie uruchomionych programów. Sygnalizowane są też problemy z łącznością z drukarką, co wynika niekiedy z braku odpowiedniego sterownika.

Natomiast "najbardziej frustrującym problemem" związanym z Windows jest w ocenie Rescuecom jego podatność na ataki. Mimo że Microsoft dokonał poprawy w zakresie tworzenia solidnych rozwiązań bezpieczeństwa, to wciąż nie wystarczy – utrzymuje serwis. Zaleca instalowanie na Windows płatnej ochrony antywirusowej i firewalla.

 

Problemy związane z Windows zgłaszane w serwisie Rescuecom w tym roku

  Problem Udział w liczbie zgłoszeń w Rescuecom
1 Problem z Windows   58,55%
2 Problem z aplikacjami na Windows 19,54%
3 Kłopot z pocztą e-mail 4,48%
4 Wirusy i inne szkodniki lub wyskakujące okienka 4,10%
5 Komputer działa wolno 3,56%
6 Problem z drukarką 2,92%
7 Niebieski lub biały ekran 2,41%
8 Utrata danych 2,19%
9 Problem z internetem 1,94%
10 Błąd ludzki 0,22%
11 Problem z podzespołami PC 0,10%

Źródło: Rescuecom