Dostawom serwerów zagrażają poważne braki niektórych najważniejszych komponentów, takich jak układy scalone do zarządzania zasilaniem (PMIC). Mogą mieć wpływ na podaż sprzętu szczególnie pod koniec roku – twierdzi Omdia.

Jak zauważono, producenci urządzeń zwiększyli zapasy komponentów, aby złagodzić niedobory i ograniczyć wpływ długich czasów realizacji zamówień. To rozwiązanie na krótką metę, które dodatkowo obciąża i tak już mocno napięty łańcuch dostaw i powoduje wzrost cen.

Trzeba czekać rok
Zdaniem analityka zwiększenie mocy produkcyjnych 8-calowych wafli, używanych w produkcji czipów PMIC, zajmie co najmniej rok, więc prawdopodobnie niedobór będzie trwał do przyszłego roku.

3,4 mln serwerów

Popyt na serwery we wszystkich segmentach rynku utrzymywał się na wysokim poziomie w II kw. 2021 r. ze względu na obawy, czy uda się zrealizować zamówienia z powodu ograniczeń dotyczących komponentów.

W sumie w II kw. 2021 r. sprzedano 3,4 mln serwerów – według Omdia, czyli tyle samo, co w rekordowym II kw. 2020 r. Przychody producentów sięgnęły 21,5 mld dol.

Już rekordowe 16 proc. AMD
Na rynku procesorów serwerowych AMD w II kw. 2021 r. osiągnęło najwyższy w historii udziału w rynku i sprzedaży – 16 proc. Do rekordu przyczynił się popyt ze strony dostawców usług w chmurze, zwłaszcza Google’a.

Rosną ceny sprzętu

Prognozuje się, że przychody na rynku serwerów wzrosną o 11 proc. w całym 2021 r. i sięgną 92 mld dol., do czego przyczyniają się coraz wyższe ceny sprzętu.

Maszyny dostosowane do obciążeń wymagających dużej mocy obliczeniowej i danych, takich jak sztuczna inteligencja i analityka, mają w br. większy udział w rocznych dostawach.

ARM sporo zyskał
W miarę, jak trwa ostra rywalizacja w segmencie x86, dostawcy procesorów ARM poczynili ogromne postępy w zwiększaniu udziałów na rynku serwerów dla dostawców usług w chmurze hiperskalowej.

White box na topie

Grupa dostawców white box, w tym Wiwynn, QCT (Quanta), Tyan (MiTAC) i Ingrasys (Foxconn), nadal dominuje na rynku z 26 proc. udziałem w przychodach, ze względu na popyt ze strony dostawców usług w chmurze hiperskalowej.

Dell odnotował szczególnie dobre wyniki, zwiększając swoje przychody o 4 proc. kw//kw. i 12 proc. r/r. Producent przypisuje swój wzrost większemu popytowi wśród przedsiębiorstw i dużym umowom RAN z telekomami.

HPE odnotowało solidny kwartał z silnym wzrostem w zakresie wysokowydajnych obliczeń i umów o znaczeniu krytycznym. Według firmy zamówienia dla biznesu HPC przekraczają obecnie 2,5 mld dol. Co ciekawe, HPE dostarcza również superkomputer jako usługę.

Serwer jako usługa? To nic dziwnego
„Śledziliśmy ewolucję modeli korzystania od wielu lat i nie zdziwiły nas ponowne wysiłki producentów serwerów, aby zapewnić ich infrastrukturę jako usługę, aczkolwiek zlokalizowaną w siedzibach ich klientów” – twierdzi Vlad Galabov, dyrektor w Omdia.
„Jest to zgodne z szerszym trendem, jaki obserwujemy w dużych przedsiębiorstwach w zakresie obniżania nakładów inwestycyjnych na rzecz wyższych kosztów operacyjnych” – dodaje.

Najwięksi dostawcy serwerów w II kw. 2021 r.