Badacze Bitdefender wykryli kolejnego groźnego trojana napisanego w języku Golang. Malware RAT (Remote Access Trojan) wykorzystuje lukę w systemach Oracle WebLogic – twierdzi dostawca rozwiązań bezpieczeństwa.

Lukę VE-2019-2725 (Oracle WebLogic RCE) zidentyfikowano w ub.r. Oracle opublikował szczegółowe informacje na temat tej podatności w kwietniu 2019 r. Ale specjaliści Bitdefender twierdzą, iż nadal wiele serwerów OracleWebLogic pozostaje niezabezpieczonych. Służą one do tworzenia, wdrażania i uruchamiania aplikacji biznesowych lokalnie i w chmurze. Malware umożliwia cyberprzestępcom pobieranie i uruchamianie dowolnie wybranego pliku binarnego, co zdaniem Bitdefender powinno budzić szczególny niepokój.

Kiedy pojawiła się informacja o luce CVE-2019-2725, eksperci oszacowali, że problem dotyczy dziesiątek tysięcy dziurawych serwerów WebLogic. Atak wykorzystujący tę podatność nie jest niczym nowym, ale złośliwe oprogramowanie jest napisane w stosunkowo rzadko stosowanym przez hakerów języku. Ta konkretna wersja malware’u została zaprojektowana w systemie Linux i na architekturze x86. Jednak fakt, iż RAT został opracowany w Golang, pozwala napastnikom łatwo skompilować wersje dla innych systemów operacyjnych i architektur.

Analitycy Bitdefender ostrzegali już w czerwcu przed rosnącą liczbę cyberataków wykorzystujących boty napisane w Golang. Kilka dni temu media informowały o rozprzestrzenianiu się bota InterPlanetary Storm infekującego w bardzo szybkim tempie platformy Windows, Linux, macOS i Android. Jak do tej pory złośliwe aplikacje najczęściej zawierały kod tworzony w C, C++ czy Perl.