Senat poprawia zamówienia publiczne
Wykonawca będzie miał 30 dni na renegocjację kontraktu, jeżeli wzrosną jego koszty – takiej zmiany chce Senat, który zajął się uchwaloną przez Sejm nowelizacją prawa zamówień publicznych. Zgłoszono 15 poprawek.

Senatorowie wprowadzili do projektu m.in. zmianę warunków renegocjacji kontraktu w ramach zamówienia publicznego. Nowela przewiduje, że będzie to możliwe wtedy, gdy zmienią się np. podatki, składki ZUS, płaca minimalna, mające z kolei wpływ na koszty wykonawcy. Według Senatu na renegocjację umowy wykonawca będzie miał 30 dni od wejścia w życie przepisów, wprowadzających ww. zmiany (w projekcie wpisano wcześniej termin 30 dni od wejścia w życie przygotowywanej nowelizacji ustawy).
Zmiana prawa zamówień publicznych przewiduje m.in., że ceny jako jedynego kryterium wyboru wykonawcy nie będzie można stosować bez ograniczeń, tak jak to w praktyce jest obecnie. Takie wymaganie zamawiający będzie musiał uzasadnić. Przewidziano również możliwość przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, gdy cena ofertowa jest rażąco niska. Ponadto zamawiający będzie mógł postawić wykonawcy warunek zatrudnienia na etacie pracowników realizujących zlecenie (co również ma zapobiec obniżaniu cen ofertowych).
Podobne aktualności
Przetarg na 363 tys. laptopów dla uczniów: nowe zabezpieczenie
"To znacznie utrudni próby sprzedaży sprzętu” – twierdzi minister.
Przetargi: są nowe wytyczne dla drukarek i smartfonów
Urząd Zamówień Publicznych wydał wytyczne dla zamawiających urządzenia drukujące, tablety, smartfony i systemy digital signage.
Hakerzy zaatakowali strony Senatu
Atak miał miejsce m.in. z terenu Federacji Rosyjskiej - twierdzi Senat.